1. června 2009 12:03, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gigantický bankrot GM se v Česku může dotknout dodavatelů Opelu

Opel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opel | foto: ČTK

PRAHA Největší americká automobilka General Motors dnes požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyhlásila tak třetí největší bankrot v historii Spojených států a největší bankrot ve zpracovatelském sektoru USA. Automobilka by se měla v rámci restrukturalizace dostat pod státní kontrolu.

Bankrot skupiny General Motors by se mohl nejvíce dotknout tuzemských dodavatelů jejích evropských divizí Opel a částečně i Saab, protože přímo pro americkou GM firmy v Česku téměř nevyrábí.

Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka evropskému Opelu dodávají díly desítky tuzemských podniků. "Ve většině případů však tuzemští výrobci nedodávají díly jen této značce, ale i dalším evropským automobilkám," dodal Šípek.

 V problémovém Opelu by měli po sobotní dohodě s německou vládou a GM získat majoritu kanadsko-rakouský výrobce dílů Magna a ruská Sberbank. Saab, který na začátku roku požádal o ochranu před věřiteli, zatím investora hledá.

Automobily i díly GM se budou v Česku prodávat jako dřív

Na českou prodejní síť by bankrot GM neměl mít žádný přímý vliv. Tuzemské zastoupení GM bude podle mluvčího Martina Hejrala fungovat dál jako dosud. "Ani systém zajištění dodávek dílů a vozů pro český trh se nemění a funguje nadále tak, jako dosud," dodal.

Skupina GM je na českém trhu zastoupena zejména značkami Opel, Chevrolet a Saab. Češi letos do dubna koupili 1449 osobních a lehkých užitkových aut značky Chevrolet, celkem 1388 vozů Opel a 13 saabů.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?