2. března 2012 17:16, aktualizováno 6. 3 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gigasport v Česku končí, obchody silně prodělávaly

Gigasport | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gigasport |

PRAHA Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler letos v Česku a na Slovensku zavře všech svých 12 prodejen se sportovními potřebami a módou Gigasport.

S odvoláním na agenturu APA o tom informuje internetová verze rakouského deníku Die Presse. České a slovenské prodejny Gigasport mají být zavřeny v polovině letošního roku. Obchodní řetězec Gigasport nyní patří mezi čtyři hlavní hráče na tuzemském trhu se sportovními potřebami a módou.

Ředitel skupiny Kastner&Öhler Andreas Zinschitz rozhodnutí zavřít 11 českých a jednu slovenskou prodejnu Gigasport zdůvodnil tím, že se jejich hospodaření výrazně zhoršilo a výhled do budoucna není příznivý.

Rakouská společnost by podle něj musela znovu investovat značné finanční částky do oživení prodeje v Česku a na Slovensku, takže raději zvolila variantu zavření prodejen.

Řetězec Gigasport se v Česku potýkal s výrazným poklesem tržeb. V roce 2010 se jeho tržby propadly na necelých 420 milionů korun z 589 milionů v roce 2009. Hospodaření tuzemských prodejen Gigasport skončilo v roce 2010 ztrátou 1,4 milionu korun.

České domácnosti prý příliš šetří

Tržby konkurenčních obchodů Sportisimo byly v roce 2010 podle údajů společnosti Incoma GfK v Česku 2,335 miliardy korun a tržby sportovních prodejen Hervis se zvýšily o 14 procent na 1,6 miliardy korun.

"Pokles tržeb (prodejen Gigasport v roce 2010) je způsoben výrazně nižšími příjmy domácností v Česku. Nutné vládní reformy se negativně odráží v maloobchodním prodeji a úbytek zákazníků je patrným," uvedlo ve výroční zprávě za rok 2010 vedení české pobočky Kastner & Öhler. Loňské výsledky hospodaření prodejen Gigasport zatím nebyly zveřejněny.

Česká pobočka Kastner & Öhler byla založena v roce 1992 a poté na tuzemském trhu zahájila expanzi s prodejnami Gigasport. Zástupci vedení tohoto obchodního řetězce v roce 2007 řekli, že do konce roku 2010 se počet tuzemských obchodů Gigasport zvýší na 20.

Z plánované expanze ale nakonec sešlo, jelikož plány firmy zkřížila hospodářská krize. Společnost Kastner & Öhler naopak zavřela dvě prodělečné prodejny Gigasport v Ústí nad Labem a Ostravě.

Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler nyní podniká v Rakousku, Česku, ve Slovinsku a na Slovensku, kde dohromady provozuje 49 prodejen se sportovním zbožím.

Konkurence na trhu je stále tvrdší

Tuzemský trh se sportovními potřebami a módou v uplynulých letech doznal značných změn. Například největší irský prodejce sportovního oblečení Lifestyle Sports v roce 2010 kvůli vysokým ztrátám zavřel v Česku všech zhruba 20 obchodů se sportovním zbožím. V roce 2007 skončila v konkurzu společnost X-Sport, která v Česku a na Slovensku provozovala 91 obchodů se značkovým sportovním oblečením a obuví.

Konkurence v tuzemském maloobchodu se sportovním zbožím je totiž stále tvrdší. Do Česka předloni na podzim vstoupil francouzský řetězec Decathlon, který první prodejnu otevřel v Liberci a další zprovoznil loni v létě v Ostravě.

Výdaje tuzemských domácností za sportovní aktivity se v posledních letech zvyšovaly. Češi podle odborníků nakupují sportovní oblečení a vybavení hlavně ve specializovaných sportovních prodejnách, které preferuje 80 procent lidí. Prodej sportovních potřeb se v ČR proto postupně koncentruje do řetězců specializovaných prodejen, jako je Hervis, Sportisimo, Intersport či právě Gigasport.

Lidovky.cz, ČTK