9. května 2012 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gigasport v Česku končí. Převálcovala ho konkurence

Gigasport | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gigasport |

PRAHA Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler na konci dubna zavřela prvních pět z 11 českých prodejen se sportovními potřebami a módou Gigasport, jejichž provoz plánuje ukončit v první polovině letošního roku. Vedení Kastner & Öhler v březnu oznámilo, že letos zavře také jediný slovenský obchod Gigasport.

Na konci dubna firma Kastner & Öhler zavřela prodejny Gigasport v Mladé Boleslavi, Českých Budějovicích, Brně-Modřicích, Olomouci a Ostravě. V následujících týdnech stejný osud čeká i zbývajících šest českých a jeden slovenský obchod. "K tomuto rozhodnutí vedly především tržní podmínky v posledních letech a ekonomický vývoj," stojí v prohlášení společnosti Kastner & Öhler.

Ředitel skupiny Kastner&Öhler Andreas Zinschitz rozhodnutí zavřít 11 českých a jednu slovenskou prodejnu Gigasport zdůvodnil tím, že se jejich hospodaření výrazně zhoršilo a výhled není příznivý. Rakouská firma by podle něj musela znovu investovat značné částky do oživení prodeje v Česku a na Slovensku, takže raději zvolila variantu zavření prodejen.

Řetězci prudce klesly tržby

Řetězec Gigasport se v Česku potýkal s výrazným poklesem tržeb. V roce 2010 se jeho tržby propadly z 589 milionů korun v roce 2009 na necelých 420 milionů korun. Hospodaření tuzemských prodejen Gigasport skončilo v roce 2010 ztrátou 1,4 milionu korun. Kastner & Öhler už předloni zavřel dvě prodělečné prodejny Gigasport v Ústí nad Labem a Ostravě.

Gigasport v Česku

Obchodní řetězec Gigasport patřil mezi čtyři hlavní hráče na českém trhu se sportovními potřebami. První prodejnu v Česku otevřel v roce 1997. Gigasport byl prvním velkým zahraničním prodejcem sportovního zboží, který expandoval do Česka.

Tuzemský trh se sportovními potřebami a módou v uplynulých letech doznal značných změn. Například největší irský prodejce sportovního oblečení Lifestyle Sports v roce 2010 kvůli vysokým ztrátám zavřel v Česku všech zhruba 20 obchodů. V roce 2007 skončila v konkurzu společnost X-Sport, která v Česku a na Slovensku provozovala 91 obchodů se značkovým sportovním oblečením a obuví.

Konkurence je stále tvrdší

Konkurence v tuzemském maloobchodu se sportovním zbožím je stále tvrdší. V Česku kromě Gigasportu fungují také společnosti Hervis, Sportissimo a Intersport. Do Česka předloni na podzim vstoupil francouzský řetězec Decathlon, který první prodejnu otevřel v Liberci a další zprovoznil loni v létě v Ostravě. Nyní má Decathlon v hledáčku například Prahu, Brno či Plzeň.

Skupina Kastner & Öhler na začátku letošního roku podnikala v Rakousku, Česku, Slovinsku a na Slovensku, kde dohromady provozovala 49 prodejen.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.