22. července 2018 15:45, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Globální růst je podle G20 nejistý. Příčinou je obchodní napětí i nerovnost

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Dolar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar. | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejnižší v poslední dekádě. Růst je ale méně synchronizovaný a riziko poklesu v krátkodobém a střednědobém výhledu se zvýšilo. Uvádí se to v závěrečném prohlášení z konference skupiny největších ekonomik světa G20 v Buenos Aires.

„Rizika poklesu v krátkodobém a střednědobém horizontu se zvýšila,“ uvádí dokument, jehož finální verze má být zveřejněna v neděli. Jako hrozby budoucího ekonomického růstu text označuje mimo jiné zvýšené obchodní a geopolitické napětí, globální nerovnováhu a nerovnost. Předchozí prohlášení z jednání G20 letos v březnu nezmiňovalo samostatně obchodní napětí.

Ministři potvrdili závěr vrcholné schůzky G20 z loňského roku, že obchod je motorem globálního růstu a mnohostranné obchodní smlouvy jsou velmi významné. Zdůraznili „nutnost rozšířit dialog s cílem omezit rizika a prohloubit důvěru“.

USA nabídly Evropě nové smlouvy o volném obchodu

Jednání v Argentině dominovala témata obchodu a měnových kurzů v situaci, kdy americký prezident Donald Trump v pátek obvinil Evropskou unii a Čínu z oslabování svých měn, aby tak získaly výhodu v obchodu. Bílý dům rovněž pobouřil evropské spojence zavedením cel na ocel a hliník a přinutil tím Evropskou unii k odvetě.

Americký ministr financí Steve Mnuchin se v Buenos Aires pokusil nabídnout Evropě a Japonsku nové smlouvy o volném obchodu, aby si podle agentury Reuters vytvořil páku pro obchodní spory s Čínou. Jeho francouzský kolega Bruno Le Maire ale návrh odmítl s tím, že Washington musí před jakýmkoli jednáním nejdřív zrušit cla na evropský dovoz.

Zástupce Evropy Hubert Fuchs nicméně zaujal smířlivější postoj. Zrušení cel není nutným předpokladem obchodních rozhovorů, řekl Fuchs a pochválil Mnuchina za „upřímný“ přístup k jednání. Kanadský ministr Bill Morneau dokonce řekl, že Mnuchin nabízí „zrušení všech cel, bariér a dotací“, což je prý skvělá, ale obtížně dosažitelná myšlenka.

ČTK
  • 4Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.