24. června 2009 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GM horko těžko nalezl kupce pro Opel, teď chce možnost odkupu zpět

GM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy GM | foto: AFP

RUSSELSHEIM Americká společnost General Motors požaduje, aby po prodeji své automobilky Opel měla právo na případné odkoupení firmy zpět. Informoval o tom dnes deník Frankfurter Allgemeinen Zeitung, podle něhož se však tato podmínka nelíbí mnoha zástupcům Opelu a snižuje také atraktivitu firmy pro hlavního zájemce o její převzetí - kanadsko-rakouského výrobce automobilových součástek Magna.

Podle předběžné dohody by měla Magna v Opelu získat 20 procent a dalších 35 procent by měl obdržet její partner v konsorciu, ruská banka Sberbank.

Konsorcium tak bude mít v automobilce majoritu. Dosavadní mateřská společnost Opelu, General Motors, jež začátkem měsíce vyhlásila bankrot, si má ponechat 35 procent. Zbývajících deset procent má připadnout zaměstnancům.

"Nedovedu si představit, že by byly připraveny záruky, které by připadly zpět General Motors," kritizoval žádost o možnost zpětného odkoupení předseda provozní rady Opelu Klaus Franz. "GM Opel do této nepříznivé situace přivedla," podotkl o tíživé finanční situaci, ve které se automobilka nachází. "Evropští zaměstnanci (Opelu) jsou proti té podmínce," dodal.

Podle Franze zůstává Magna hlavním adeptem na převzetí Opelu. Před několika dny se objevily zprávy, že se o Opel uchází také čínská automobilka Beijing Automotive Industry Corp. (BAIC) a finanční společnost RHJ International. To však předběžnou dohodu mezi Magnou a Opelem nijak nemění, uvedl Franz.

Jak společnost Magna reagovala, na požadavek GM o možnosti zpětného odkoupení Opelu, však neuvedl.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...