16. dubna 2009 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GM se má zbavit značek Pontiac a GMC

Legendární značka Pontiac možná opustí stáj společnosti General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární značka Pontiac možná opustí stáj společnosti General Motors. | foto: Reprofoto

NEW YORK Největší americká automobilka General Motors údajně uvažuje o tom, že se v rámci opatření ke snížení nákladů zbaví svých značek Pontiac a GMC. V bezpečí by naopak podle zdrojů agentury Bloomberg pravděpodobně měly být značky Chevrolet, Cadillac a Buick.

Automobilka již dříve uvedla, že si hodlá ponechat značky Chevrolet, Cadillac, Buick, Pontiac i GMC, ale plánuje prodat či zrušit značky Hummer, Saab a Saturn.

Skupina investorů v čele se soukromou investiční společností Black Oak Partners tento týden oznámila, že se obrátila na GM kvůli případné koupi majetku a distribuční sítě značky Saturn.

Automobilka GM se v důsledku slabé poptávky dostala na pokraj bankrotu a bojuje o získání dodatečné státní pomoci. GM již od vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (přes 270 miliard Kč) a v současnosti žádá dalších 16,6 miliardy.

Americká vláda konce minulého měsíce odmítla restrukturalizační plán GM podmiňující další státní pomoc. Nabídla však společnosti provozní kapitál na dalších 60 dnů, během kterých by měl podnik vypracovat nový restrukturalizační plán.

Automobilka GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů.

ČTK