19. února 2013 18:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google by mohl dostat pokutu až miliardu dolarů

Google (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRUSEL Americký internetový gigant Google by mohl podle nové legislativy Evropské unie dostat kvůli své politice v oblasti osobních údajů pokutu ve výši až jedné miliardy dolarů (19 miliard Kč). Uvedla to eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová.

Na konečné podobě nových pravidel EU o ochraně dat nyní pracují členské země a Evropský parlament. Podle Redingové pravidla umožní regulátorům v EU vyměřit firmám pokutu ve výši až dvou procent jejich ročních tržeb.

Google v loňském roce utržil 50 miliard dolarů. Právě tato firma je podle Redingové jasným příkladem toho, za jaká pochybení by mohla být pokuta vyměřena. Podle současných pravidel mohou pokuty za pochybení v oblasti ochrany osobních údajů udělovat pouze jednotlivé státy, a to v rozsahu od 300 000 do 600 000 eur (7,6 až 15,2 milionu Kč), napsala agentura Reuters.

Francouzský regulační úřad CNIL již v pondělí uvedl, že EU plánuje kroky proti společnosti Google kvůli její politice v oblasti osobních údajů. Regulátorům se nelíbí nová vnitropodniková pravidla, která firmě umožňují shromažďovat data uživatelů ze všech jejích služeb, jako jsou YouTube či Gmail.

ČTĚTE DÁLE:

Pravidla americké společnosti zavedená loni v březnu podle regulátorů představují potenciálně vysokou hrozbu pro soukromí jednotlivců. Regulátoři dali v říjnu firmě čtyři měsíce na to, aby svou politiku v oblasti ochrany osobních údajů dala do pořádku.

"Google neposkytl žádné konkrétní a účinné odpovědi," uvedl CNIL. "Úřady EU na ochranu dat proto hodlají konat a pokračovat ve svém vyšetřování. Navrhují vytvoření pracovní skupiny vedené CNIL, která by koordinovala jejich reakci, jež by měla přijít do léta," dodal úřad.

Google tvrdí, že již v lednu představil seznam uskutečněných kroků, které by měly obavy regulátorů odstranit. Mluvčí společnosti zdůraznil, že politika firmy v oblasti ochrany osobních údajů je v souladu s evropským právem.

Lidovky.cz, ČTK