25. dubna 2017 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google bojuje proti dezinformacím. Nové funkce blokují urážlivé komentáře

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Internetový vyhledávač Google ve svých systémech zprovoznil nová opatření, která mají blokovat falešné a zavádějící informace či urážlivé komentáře. Úterní oznámení Googlu odráží podle agentury AP důvěru, jakou má tento internetový podnik ve svůj prověřovací systém.

Jeho smyslem je předcházet zobrazování dezinformací na vrcholu výsledků vyhledávání. „Jsme přesvědčeni, že nyní jsme o krok napřed,“ poznamenal Ben Gomes z Googlu.

Součástí opatření je například blokování falešných zpráv ve výpisu vyhledaných výsledků, vývojáři ale také přeprogramovali funkci takzvaného našeptávače, která podle zadávání dotazu odhaduje, co uživatel hledá. V našeptávači by se tak již neměly automaticky objevovat urážlivé návrhy, jako byl například dotaz, zda jsou ženy zlem, nebo výzvy podporující násilí, poznamenala AP.

Google již počátkem dubna celosvětově spustil ve svém vyhledávači u některých dotazů a zpráv možnost hodnocení věrohodnosti jako „převážně pravdivý“ nebo „nepravdivý“. To byl další krok v boji proti šíření dezinformací.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.