16. dubna 2012 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google dostal pokutu za panoramatické mapy Street View

Hranice mezi Nikaraguou a Kostarikou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranice mezi Nikaraguou a Kostarikou | foto: Google MapsReprofoto

WASHINGTON Internetový gigant Google dostal od americké Federální komise pro komunikace (FCC) pokutu 25 000 dolarů (476 000 korun) kvůli svému projektu městských panoramatických map Street View. Podle komise firma shromažďovala data bez povolení a poté bránila jejímu vyšetřování.

"Google odmítal identifikovat své zaměstnance a poskytnout e-maily," uvedla FCC podle dnešní zprávy agentury Reuters. "Takovéto chování ohrožuje schopnost komise účinně vyšetřovat možná porušení zákona o komunikacích a pravidel komise," dodal pětičlenný orgán, který o pokutě rozhodl v pátek večer.

ČTĚTE TAKÉ:

Google odpověděl, že komisi požadované informace předal, a její rozhodnutí zpochybnil."Nesouhlasíme s tím, jak FCC charakterizuje naši spolupráci při vyšetřování, a podáme proti tomu rozklad," sdělila firma.

Projekt Street View

Google shromažďoval v rámci Street View v letech 2007-10 záběry po celých Spojených státech a v řadě zemí světa. Zároveň s tím ale také sbíral citlivá data včetně hesel z počítačových wi-fi sítí, což vyvolalo negativní reakce a obavy z porušování práv na soukromí. Firma měla kvůli projektu velké problémy například v Německu, ve Francii dostala pokutu 100 000 eur (2,5 milionu korun) a problémy měla i v České republice.

Lidovky.cz, ČTK