Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Google jsou diskriminováni konzervativní běloši, bývalí zaměstnanci firmu žalují

Sídlo Googlu v americkém Mountain View. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Googlu v americkém Mountain View. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Dva bývalí zaměstnanci zažalovali technologickou společnost Google, která podle jejich názoru diskriminuje bělošské muže konzervativního politického názoru. Informoval o tom server BBC. Mluvčí Googlu se k žalobě podrobně nevyjádřil, sdělil jen, že se firma těší, až se bude moci hájit před soudem.

Za žalobou stojí dvojice inženýrů James Damore a David Gudeman, kteří tvrdí, že vystupují jménem všech diskriminovaných zaměstnanců. Damore musel firmu opustit loni poté, co v interním vzkazu představil svou teorii o nerovnocenném biologickém vybavení mužů a žen jako důvod, proč nejsou obě pohlaví v technologických profesích zastoupena stejnou měrou. Vznik vzkazu, který vyvolal debatu o svobodě projevu na pracovišti, Damore hájí tím, že Google sám žádal pracovníky o jejich názor k problematice rovnosti.

Damore s Gudemanem v žalobě tvrdí, že Google má nezákonné kvóty na počet žen a příslušníků menšin v řadách svých zaměstnanců. Také prohlašují, že Google nijak nechrání své zaměstnance s konzervativními názory, mezi které patří mimo jiné podpora republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Pokud podle zmíněné dvojice mužští pracovníci projeví svůj konzervativní postoj, musejí pak čelit vyhrožování a obtěžování.

Bývalí pracovníci rovněž upozorňují na poměry ve společnosti, jako je veřejné zostuzování manažerů například bučením, když nesplní stanovené cíle.

Damore: Google nadržuje liberálům

V srpnu byl zveřejněn Damorův první rozhovor po propuštění z Googlu, který poskytl dvojici pravicových novinářů Stefanu Molyneuxovi a Jordanovi Petersonovi na kanálu You Tube. Damore argumentuje biologickými rozdíly mezi muži a ženami jakožto možným důvodem, proč mezi jsou technici Googlu z 80 % muži.

James Damore svůj první rozhovor věnoval konzervativnímu YouTuberovi

James Damore svůj první rozhovor věnoval konzervativnímu YouTuberovi

Jde o názor, který je v americkém prostředí často považován za téměř výhradně pravicový, a Damore je přesvědčený, že negativní reakce na jeho dokument ukazuje, že tyto názorové proudy jsou v tamním prostředí diskriminované. „Rozhodně si myslím, že lidé v Sillicon Valley, co nejsou moc velcí levičáci, se schovávají, bojí se ukázat své názory, říkají věci, kterým nevěří, protože se bojí reakcí,“ řekl Damore.

Google a další firmy jako Apple či Uber jsou v posledních letech stále více kritizované za to, že upozaďují ženské zaměstnankyně a nedávají jim rovné příležitosti. Firmě tato kritika škodí na pověsti: a právě její snaha si u liberálů „polepšit“ zřejmě stojí na začátku dokumentu, kvůli kterému Damore nakonec přišel o zaměstnání.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...