16. prosince 2013 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google koupil výrobce vojenských robotů. Rychlejších než Usain Bolt

Prototyp robota BigDog od Boston Dynamics. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototyp robota BigDog od Boston Dynamics. | foto: Reprofoto

NEW YORK Internetový kolos Google pohltil další velmi zajímavou společnost. Za blíže nespecifikovanou sumu koupil Google výrobce robotů Boston Dynamics, která je známá vývojem pro americkou armádu a nejrychleji běžícím robotem na světě Cheetah (gepard).

Boston Dynamics je již osmou robotickou společností, kterou Google letos koupil. Agentura DPA připomněla, že Google před pár týdny představil vlastní robotický projekt, který vede Andy Rubin, otec operačního systému Android.

Firma Boston Dynamics byla založena před 20 lety. Firma na sebe upozornila již několika pohyblivými roboty. Jsou to třeba BigDog, těžký čtyřnohý robot, který může běžet i v nerovném terénu a dokonce i ve sněhu a na ledu. Roboti WildCat a Cheetah pak dokážou běžet rychle jako divoké kočky.

V současné době pracuje firma na robotech podobných člověku, jako Petman a Atlas, kteří by mohli být využíváni při přírodních katastrofách a nehodách, jako bylo neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Boston Dynamics neprodává roboty pro komerční využití. Většinu robotů Boston Dynamics vyrábí na objednávku výzkumné agentury amerického ministerstva obrany Darpa.

Analytici oslovení BBC upozorňují, že převzetí firmy signalizuje i zvyšující se zájem spotřebitelských internetových firem o používání robotů. Internetový obchod Amazon nedávno oznámil, že testuje doručování zásilek pomocí bezpilotních letounů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!