29. října 2018 11:28, aktualizováno  12:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tvůrce Androidu měl dostat odstupné ve výši dvou miliard korun. I přes obvinění ze sexuálního obtěžování

Andy Rubin, tvůrce operačního systému Android, který měl údajně sexuálně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andy Rubin, tvůrce operačního systému Android, který měl údajně sexuálně... | foto: AP

LOS ANGELES / PRAHA Tvůrce operačního systému Android a bývalý zaměstnanec Googlu Andy Rubin měl dostat po svém odchodu z firmy v roce 2014 odstupné ve výši 90 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun). To pobouřilo ostatní pracovníky společnosti, protože Rubin v té době čelil obvinění ze sexuálního obtěžování.

Propouštění kvůli sexuálnímu obtěžování

  • Americká internetová společnost Google kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování od roku 2016 propustila 48 zaměstnanců, včetně 13 vysoce postavených manažerů.
  • S informací o propouštění kvůli sexuálnímu obtěžování přišel v pátek zpravodajský server BBC poté, co generální ředitel Googlu Sundar Pichai zaslal zaměstnancům email. Ten byl následně zveřejněn na Twitteru.

Rubin v roce 2013 v hotelovém pokoji údajně přinutil kolegyni z Googlu k orálnímu sexu. Informaci přinesl americký list The New York Times (NYT).

Rubinův mluvčí Sam Singer dle NYT toto obvinění odmítl a vyloučil, že by jeho klient nedlouho poté opouštěl Google právě v souvislosti s touto kauzou. Skončil prý proto, aby založil firmu Playground poskytující podporu mladým technologickým firmám.

Článek NYT s odvoláním na dva nejmenované vysoce postavené zaměstnance Googlu ovšem uvádí, že Rubina o odchod ze společnosti požádal její někdejší šéf Larry Page. Google totiž měl dospět k závěru, že stížnost zaměstnankyně, kterou Rubin udájně obtěžovat, byla důvěryhodná.

Nikdo z obviněných nedostal finanční kompenzaci, tvrdí šéf Googlu

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai po nedávném zveřejnění kauzy zaslal zaměstnancům společnosti email, jehož obsahem byla pravidla propouštění v případě sexuálního obtěžování. Ten byl následně zveřejněn na Twitteru. Pichai v něm napsal, že se mu článek NYT „četl těžce“ a dodal, že Google přistupuje „smrtelně vážně“ k zajištění „bezpečného a inkluzivního pracovního prostředí“.

„Chceme vás ujistit, že se každou stížností na sexuální obtěžování či nevhodné chování zabýváme, vyšetřujeme ji a konáme,“ pokračoval. Doplnil, že lidé, kteří v uplynulých dvou letech v souvislosti s těmito stížnostmi dostali výpověď, neobdrželi finanční kompenzaci.

Podle NY Times jsou někteří zaměstnanci Googlu i proto znepokojeni, že vysoce postavený Andy Rubin odstupné mavzdory obvinění dostal - navíc ve výši 90 milionů dolarů. Rubin se již vyjádřil, že tato částka je oproti realitě nadsazená.

ČTK, pkPatrik Kozlík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!