Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Producenta spojoval s podsvětím. Za pomluvu zaplatí Google miliony

Google (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google (ilustrační foto) | foto: ČTK

SYDNEY Vyhledávač Google musí zaplatit 200 tisíc australských dolarů (čtyři miliony korun) odškodného za pomluvu a poškození pověsti. Prohrál soud s hudebním producentem Miloradem Trkuljou, jehož jméno bylo na vyhledávači spojeno s melbournským podsvětím.

Trkulja byl v roce 2004 postřelen v melbournské restauraci. Pachatelé, kteří byli podle všeho nájemní vrazi, nebyli nikdy dopadeni.

Producent obvinil Google, že při zadání jeho jména ho vyhledávač spojoval s největšími gangstery v Melbourne včetně hlavy organizovaného zločinu Tonyho Mokbela.

Zástupci vyhledávače u soudu ve Victorii firmu hájili tím, že Google bez jakýchkoli postranních úmyslů pouze vyvěšuje materiál publikovaný někým jiným. Napadli také Trkuljovo tvrzení o hanlivém obsahu materiálu.

Poškození pověsti

Soudce David Beach nařídil vyplatit odškodné. Srovnal Google s prodejci novin nebo s knihovnami, na něž zákon o pomluvě v některých případech pohlíží stejně jako na vydavatele.

"Goggle Inc. lze srovnat s prodejcem novin, který prodává noviny obsahující pomlouvačný článek," řekl. Google navíc nestáhl inkriminovaný obsah, ani když se na něj v roce 2009 se žádostí obrátili Trkuljovi advokáti.

Dvaašedesátiletý Trkulja ale tvrdil, že jeho profese je založena na dobré pověsti a ta byla hanobícím materiálem vážně poškozena. Soudil se už z téhož důvodu se serverem Yahoo, který mu musel po procesu zaplatit v přepočtu 4,7 milionu korun.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.