12. listopadu 2012 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Producenta spojoval s podsvětím. Za pomluvu zaplatí Google miliony

Google (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google (ilustrační foto) | foto: ČTK

SYDNEY Vyhledávač Google musí zaplatit 200 tisíc australských dolarů (čtyři miliony korun) odškodného za pomluvu a poškození pověsti. Prohrál soud s hudebním producentem Miloradem Trkuljou, jehož jméno bylo na vyhledávači spojeno s melbournským podsvětím.

Trkulja byl v roce 2004 postřelen v melbournské restauraci. Pachatelé, kteří byli podle všeho nájemní vrazi, nebyli nikdy dopadeni.

Producent obvinil Google, že při zadání jeho jména ho vyhledávač spojoval s největšími gangstery v Melbourne včetně hlavy organizovaného zločinu Tonyho Mokbela.

Zástupci vyhledávače u soudu ve Victorii firmu hájili tím, že Google bez jakýchkoli postranních úmyslů pouze vyvěšuje materiál publikovaný někým jiným. Napadli také Trkuljovo tvrzení o hanlivém obsahu materiálu.

Poškození pověsti

Soudce David Beach nařídil vyplatit odškodné. Srovnal Google s prodejci novin nebo s knihovnami, na něž zákon o pomluvě v některých případech pohlíží stejně jako na vydavatele.

"Goggle Inc. lze srovnat s prodejcem novin, který prodává noviny obsahující pomlouvačný článek," řekl. Google navíc nestáhl inkriminovaný obsah, ani když se na něj v roce 2009 se žádostí obrátili Trkuljovi advokáti.

Dvaašedesátiletý Trkulja ale tvrdil, že jeho profese je založena na dobré pověsti a ta byla hanobícím materiálem vážně poškozena. Soudil se už z téhož důvodu se serverem Yahoo, který mu musel po procesu zaplatit v přepočtu 4,7 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz