11. září 2017 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google se odvolal proti obří pokutě. Brusel po něm žádá přes 60 miliard

Maskot Androidu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot Androidu. | foto: Reuters

BRUSEL Americká internetová společnost Google se odvolala proti verdiktu Evropské komise, která mu koncem června vyměřila rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (63,1 miliardy korun) za zneužití dominantního postavení na trhu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Google ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.

Firmě, která je součástí skupiny Alphabet, komise nařídila, aby do 28. září s touto praxí skoncovala a ke konkurenčním srovnávačům cen se začala chovat stejně jako k vlastní službě.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že postup Googlu znemožnil jiným firmám inovovat a soutěžit na základě kvality, zákazníkům pak bránil ve skutečném výběru služeb.

Ze zjištění komise vyplynulo, že Google má ve všech 31 zemích Evropského hospodářského prostoru dominantní postavení na trzích obecného internetového vyhledávání - většinou od roku 2008, v Česku pak od roku 2011.

Většinou tam podíl jeho vyhledávače přesahuje 90 procent a za dobu, kdy firma podle komise zneužívala svého postavení, vzrostla například jeho návštěvnost v Británii pětačtyřicetkrát, v Německu asi pětatřicetkrát.

Srovnávání prodejních nabídek firma nabízí ve třinácti zemích EHP a návštěvnost těch konkurenčních se tam výrazně snížila v návaznosti na jejich horší umístění ve výsledcích vyhledávače Google.

ČTK