2. září 2009 12:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google v noci zasáhl výpadek elektronické pošty Gmail

Gmail | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gmail | foto: Jiří PešekLidovky.cz

NEW YORK Na více než hodinu přestal v noci na dnešek fungovat e-mailový servis Gmail americké internetové společnosti Google. Většina uživatelů Gmailu po celém světě tak ztratila přístup k elektronické poště. Google ve 23:37 SELČ oznámil, že celý problém vyřešil. Příčinu výpadku však firma stále prošetřuje.

Problém na webové stránce firmy hlásili uživatelé z Anglie, Itálie,
Singapuru nebo Jihoafrické republiky. Výpadek přišel v době, kdy se Google snaží v elektronické poště konkurovat společnostem Microsoft a IBM a expandovat mezi firemní zákazníky, kteří vůči výpadkům nejsou tak tolerantní jako běžní uživatelé.

Podle mluvčí Google v ČR Jany Zichové se problém dotkl většiny uživatelů služby, tedy i stovek tisíc účtů v ČR. "Problém trval přibližně jednu hodinu a 45 minut. Během této doby mohli uživatelé posílat a přijímat e-maily pomocí protokolů POP a IMAP a mohli také přistupovat ke starším e-mailům v offline režimu, který Gmail umožňuje," dodala.

"Každý, kdo přemýšlí, že by přešel k e-mailu Googlu, si to zřejmě ještě rozmyslí, ať už to má zdarma nebo jinak," napsal jeden z uživatelů firmě na její stránky.

Google nabízí servis elektronické pošty jednotlivcům zdarma. Podnikům prodává obohacenou verzi Gmailu s technickou podporou za 50 dolarů na jednoho uživatele za rok.