18. října 2013 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google žehrá na mobilní reklamu, jeho akcie přesto lámou rekordy

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Čistý zisk amerického internetového gigantu Google ve třetím čtvrtletí stoupl o 36 procent na téměř tři miliardy dolarů (56 miliard korun). Akcie podniku se po zveřejnění výsledků vyšplhaly na rekordní maximum.

Google těží z rozšiřování mobilních a zahraničních aktivit. Celkové tržby společnosti, která je největším internetovým vyhledávačem na světě, vzrostly o 12 procent na 14,9 miliardy dolarů.

Čtvrtletní výsledky zmírnily obavy investorů ohledně poklesu cen, za které Google prodává reklamu. "Očekávání stran zisků byla trochu umírněná," upozornil analytik Kerry Rice ze společnosti Needham & Co. "Dosáhli toho, co bylo zapotřebí, aby udělali dojem na investory," dodal.

Akcie společnosti po zveřejnění výsledků posílily o osm procent na 959,65 dolaru. V uplynulých třech měsících přitom mírně oslabily poté, co výsledky za předchozí čtvrtletí ukázaly pokračující pokles cen reklamy.

ČTĚTE TAKÉ:

Google podle analytiků trápí stále větší zájem spotřebitelů o používání internetu prostřednictvím mobilních přístrojů, tedy chytrých telefonů a tabletů. Kvůli menší obrazovce přístrojů je zde reklama levnější než u tradičních osobních počítačů a laptopů.

Průměrná cena za reklamu, tedy cena za kliknutí, se ve třetím čtvrtletí snížila o osm procent. Pokles tak vykázala již osmé čtvrtletí za sebou. "Klíčové je, že pokles příjmů za jedno kliknutí je více než kompenzován růstem objemu reklamy," upozornil nicméně analytik Ronald Josey z makléřské společnosti JMP Securities.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.