5. března 2012 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gorenje přesune výrobu z Finska na Moravu

Plynový sporák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynový sporák. | foto: Shutterstock

VELENJE Slovinský výrobce domácích spotřebičů Gorenje přesune do letošního září výrobu vařičů a sporáků z finského Lahti do České republiky. Změna je součástí plánu restrukturalizace výroby celé skupiny.

Firma, která ovládá českého výrobce varné a topné techniky Mora Moravia, to oznámila v dnešním prohlášení. "Můžu pouze
potvrdit to, že Gorenje přesune výrobu z finského Lahti do závodu Mora
Moravia v Hlubočkách - Mariánském Údolí. Další informace jsou ve zprávě Gorenje," uvedl ředitel Mory Vítězslav Růžička.

Finská továrna by se měla do července zavřít. Gorenje získala továrnu při převzetí skandinávského výrobce sporáků Asko v roce 2010. Loni závod vyrobil zhruba 53.000 sporáků a v současnosti má 106 zaměstnanců.

Přesun výroby má být dokončen v září 2012, kdy má být zahájena výroba stejných sporáků v České republice v závodě Mora Moravia, uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách firmy.

Gorenje je druhým největším vývozcem ve Slovinsku. Českou firmu Mora Moravia Gorenje získala v roce 2005. Celkem má Gorenje zastoupení v 70 zemích světa a na evropském trhu s domácími spotřebiči má podíl čtyři procenta.

Nejvýznamnější část produkce společnosti Mora Moravia tvoří samostatně stojící sporáky. Do výrobního portfolia firmy dále patří vestavné sklokeramické desky, plynová topidla a odsavače par.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz