3. srpna 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gorila z Wall Street odstartovala krizi

Richard Fuld | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Fuld | foto: Reprofoto

"Každou noc se probouzím a přemýšlím. Co jsem mohl udělat jinak? Mohu vám říct, že tato bolest mi zůstane do konce života." Tak se za největší americký bankrot, který málem položil celý finanční systém, omlouval před Kongresem Richard Fuld, bývalý šéf bývalé investiční banky Lehman Brothers.

Fuld byl šéfem jedné z největších finančních institucí na Wall Street od roku 1994. Lehman Brothers dokázal provést obdobím asijské finanční krize, později byl však zlákán fenoménem zvaným finanční deriváty. Konkrétně šlo o takzvané credit default swaps (CDS), cenné papíry, kterými se investoři pojišťovali proti možnému bankrotu dlužníka.

Když šéfuje oživlá pohroma

Původně měly tyto instrumenty sloužit bankám, aby u velkých transakcí nemusely ukládat stovky milionů dolarů na rezervní účet, jak vyžadovali regulátoři. Jenže bankéři postupně přišli na postup, jak lze "riziko" prodávat téměř u čehokoliv.

Nejvíce se CDS chytly u hypoték. Cena domů v USA stále rostla a zdálo se, že není možné prodělat. Již na konci roku 2007 bylo zřejmé, že celý systém nemůže fungovat.

Šéfové mnoha bank včetně Fulda však na varování nereagovali. A například Stan O’Neal z banky Merrill Lynch celému byznysu prý moc nerozuměl, stačilo mu, že sypal peníze.

Finanční domy tak vydělávaly miliardy dolarů a správní rady odsouhlasily generálním ředitelům rekordní odměny. Podle odhadů BBC si Fuld od svého nástupu přišel na neuvěřitelných téměř půl miliardy dolarů.

Lehman Brothers

Když bylo jasné, že Lehmanové potřebují pomoc, odmítl Fuld některé nabídky na odkup majetku. Zdály se mu totiž příliš nízké. Situace však zašla již příliš daleko a peníze musel začít shánět i samotný ministr financí USA. Bylo však již málo času, trhy ovládla panika a 15. září 2008 banka Lehman Brothers zbankrotovala.

Fuld, dříve přezdívaný Gorila z Wall Street, dnes pracuje v malé firmě s neprůhlednou majetkovou strukturou jako burzovní makléř. Část majetku převedl na svou ženu, aby o něj nepřišel u případných soudních sporů.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.