28. června 2016 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Grandhotel Pupp si stýská po Rusech. Zisk mu zachránili Asiaté a firemní akce

Grandhotel Pupp v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grandhotel Pupp v Karlových Varech. | foto: Archiv Mafra

KARLOVY VARY Grandhotel Pupp loni vydělal šestnáct milionů korun, ve srovnání s loňskem je to o 4,1 milionu více. Hotelová společnost se přitom potýkala s poklesem tržeb, které způsobil úbytek hostů z rusky mluvících zemí.

Celkové výnosy společnosti činily loni 269,4 milionu korun, vyplývá z účetní uzávěrky, kterou v úterý schválila valná hromada firmy. Hotelu se i přes nepříznivou situaci na trhu podařilo nejen udržet zisk, ale má i nárůst u některých typů hostů.

„Za posledního půl roku máme velký nárůst korporátní klientely, což je pro nás velmi zajímavé. Snažíme se nahradit ruskou klientelu, která vypadla. U dlouhodobých pobytů se to ale příliš nedaří, protože ruští klienti měli průměrnou dobu pobytu deset a půl dne. My jsme to nahradili asijskou, která ale zůstává jednu noc, pak ale i korporátní klientelou, u které máme nárůst 35 procent. I teď před festivalem máme velké kongresové akce,“ řekla šéfka hotelu Andrea Ferklová.

V loňském roce tržby z prodeje zboží a služeb klesly meziročně o více než tři procenta, což znamená absolutní pokles tržeb asi o devět milionů korun. „Využití pokojové kapacity hotelu se téměř nezměnilo a zůstává tak těsně pod 40 procenty, počet přenocování se zvýšil o téměř čtyři procenta,“ uvádí představenstvo ve výroční zprávě.

Komu teď patří Pupp? Slavný karlovarský hotel letos v tichosti změnil hlavního...
Karlovy Vary  - grandhotel Pupp

Průměrná doba pobytu vzhledem ke změnám ve struktuře hostů ke srovnatelnému období minulého roku poklesla zhruba o deset procent a její hodnota je na úrovni dvou dnů. S poklesem průměrné doby pobytu klesly i tržby za ubytování a služby. Naopak služby restauračního stravování mírně rostly.

Celkové náklady vloni meziročně klesly zhruba o patnáct milionů korun, a to zejména kvůli výraznému omezení oprav, poklesu spotřeby ostatních služeb a materiálu. To by se letos mohlo změnit. Grandhotel Pupp totiž před měsícem navýšil základní kapitál o 306,6 milionu korun. Část z toho má jít i na opravy a rekonstrukce.

Podle Ferklové se tak budou moci opravit věci, které hotel dlouho odkládal. „Při opravách jsme se zaměřovali hlavně na ty věci, které vidí klient. Některé věci, například voda, rozvody a podobně se odkládaly desítky let,“ řekla ředitelka hotelu Ferkelová.

ČTK