Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Grossova elektrárna' je znovu na prodej, Slováci už nemají zájem

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Slovenská skupina IN Group podnikatele Pavola Kollára odstoupila od koupě projektu paroplynové elektrárny v Prostějově. Ten je nejhodnotnějším majetkem, který zbyl po zkrachovalé společnosti Moravia Energo, na jejichž podivně získáných akciích před lety pohádkově zbohatl bývalý socialně-demokratický premiér Stanislav Gross. Rozprodej zbytků Moravia Energo se tak dále komplikuje a oddaluje.

Projekt zahrnuje výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 82 megawattů a špičkového zdroje na zemní plyn o výkonu 58 megawattů na okraji Prostějova.

Vlastníci Moravie Energo - velké mediální téma

Pozici většinového vlastníka měl ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Balík 31 procent akcií vlastnil po určitou dobu v roce 2007 bývalý sociálně-demokratický premiér Stanislav Gross.

A úplně nejpozoruhodnější na celém příběhu je, že podíl koupil za necelých 20 milionů a prodal za necelý rok jej odprodal investiční skupině Arca Capital za mnohem vyšší cenu - 110 milionů korun.

Insolvenční správkyně Moravie Energo Lenka Vidovičová na konci května vyzvala všechny možné zájemce o podání přihlášky do tendru. Nabídky je možné předkládat do 16. června. Uspěje ten, kdo nabídne nejvyšší kupní cenu.

Insolvenční správkyně se oba energetické projekty snaží prodat již od loňského května. Jedinou nabídku, která splnila požadavky správkyně a věřitelů Moravie Energo, byla nakonec firma Invest plus CZ, za kterou stojí slovenská skupina IN Group podnikatele Pavola Kollára. Invest plus CZ loni v listopadu nabídl cenu 250 milionů korun a k tomu připravenost k převzetí pohledávek souvisejících s projektem v celkové výši 205 milionů korun.

Jenže objem těchto pohledávek se vybranému uchazeči nakonec zdál příliš vysoký. Po delším vyjednávání došla věřitelskému výboru trpělivost a vše skončilo zrušením transakce a vyhlášením nové soutěže.

Čtěte více:

Společnost Moravia Energo jako jedna z prvních vstoupila na liberalizující se trh s elektřinou. Na trhu dodávek koncovým zákazníkům se v roce 2008 propracovala na čtvrtou pozici hned za tradiční dodavatele, kterými jsou ČEZ, E.ON a Pražská energetika.

Jenže spekulace na další růst cen elektřiny zlomila Moravii vaz. Již koncem roku 2008 prosákly do médií zprávy o problémech této společnosti. Vše skončilo vyřazením z energetického trhu v únoru 2009 a následně bankrotem společnosti.

Další podrobnosti o rozprodeji zkrachovalé Moravia Energo si přečtěte ve středečním vydání deníku


Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!