Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Guru rakouských ekozemědělců Kocourek jde za mříže, bio nebylo bio

Cereální pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cereální pečivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakušan Andreas Kocourek prodával pod magickou značkou obilí a maso, které rozhodně nebyly „bio“. Velký propagátor ekozemědělství, půjde do vězení za to, že pod značkou bio prodával běžné konzumní potraviny. Trest pro Kocourka definitivně potvrdil Rakouský nejvyšší soud ve Vídni.

 Čeští ekozemědělci se přitom neobávají, že by Kocourkův exemplární případ mohl poškodit takzvaný biotrh celkově. Právě naopak.

Fakt, že trest za zneužívání důvěry v ekologicky vyráběné potraviny nemine ani člověka, kterému v Rakousku donedávna přezdívali „biopapež“, údajně ukazuje, že kontroly v oblasti ekozemědělství jsou velmi důsledné a na případné podvodníky se vždycky přijde.

 „O tom případu vím. Soudní jednání se táhlo velmi dlouho. Odbyt biopotravin to ale podle mého názoru nijak neovlivní,“ řekl LN Tom Václavík, provozovatel serveru Bio-info.

Andrease Kocourka poslal soud na dva a půl roku za mříže kvůli tomu, že se ještě spolu s jedním obviněným obchodníkem pokusil v letech 2001 až 2002 prodat 14 000 tun běžného krmného obilí pod značkou bio.

 Podobně oba obchodníci nabízeli na trhu několik tun „bio“ hovězího masa, ačkoliv se i v tomto případě jednalo o maso konvenční. Než úřady na podvod přišly, muži se měli neoprávněně obohatit o celý milion eur. Právě takový byl totiž rozdíl mezi oficiální cenou biopotravin a cenou za potraviny, které na značku „bio“ nemají nárok.

Kocourek, zvaný „bioguru“ či „biopapež“, přitom patřil k nejuznávanějším propagátorům ekozemědělství v Rakousku a vysloužil si pověst člověka, který zásadní měrou pomohl rozhýbat celý biotrh.

Přísné kontroly a tresty
Dobře ho znají i zástupci českých ekologických organizací. „Odhalení takového podvodu ale spíše ukazuje, že důsledné kontroly se nevyhýbají nikomu,“ uvedl Václavík. Ekozemědělství podle něj patří k nejpřísněji kontrolovaným odvětvím a podvodníkům v oboru hrozí vysoké tresty.

 To potvrzuje i Roman Rozsypal, ředitel společnosti Biokont, která na základě certifikace od ministerstva zemědělství kontroluje dodržování pravidel pro výrobu biopotravin. „Každého ekozemědělce, který prodává pod značkou bio, čeká minimálně jedna řádná kontrola ročně plus další, neohlášená,“ tvrdí Rozsypal.

I když nevylučuje, že se na trhu mohou krátkodobě jako jednotlivý exces objevit i falešné biopotraviny, dlouhodobé podvádění v tomto směru takřka vylučuje. Kontroloři nehlídají totiž jenom pěstování a výrobu, ale také účetnictví a pohyb zemědělských produktů na trhu. „Za celou dobu našeho fungování jsme odhalili nejvýše pět podobných případů podvodu malého rozsahu,“ dodal Rozsypal.

 Ekozemědělci, který nedodržuje oficiální pravidla výroby, a přesto prodává pod značkou bio, hrozí v první řadě odebrání všech dotací, navíc musí zaplatit penále. Při prvním odhalení může dostat až třímilionovou pokutu, v případě opakování se pokuta zdvojnásobuje. Otázka trestní odpovědnosti je podle Rozsypala otázkou soudů, které by posuzovaly případnou výši škody, způsobenou například klamáním spotřebitele či obchodních partnerů.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!