9. července 2010 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Guvernér ČNB Singer se tvrdě opřel do EU kvůli zbytečným regulacím

Miroslav Singer byl Václavem Klausem jmenován novým guvernérem ČNB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer byl Václavem Klausem jmenován novým guvernérem ČNB. | foto: ČTK

PRAHA Nový guvernér České národní banky Miroslav Singer vyjádřil vážné výhrady vůči možným regulačním opatřením v Evropě. Uvedl to dnes list Wall Street Journal. Singer se podle listu obává, že přístup Evropské unie k regulaci finančního sektoru je špatný a nesouhlasí s názorem, že finanční krizi způsobil nedostatek mezinárodní regulace.

Singer zopakoval, že vzhledem k nejistotě kolem eurozóny v důsledku dluhové krize v Řecku prozatím nemá smysl uvažovat o přijetí eura v ČR. Dodal, že zatím nehodlá spekulovat o tom, zda by vstup do eurozóny pomohl české ekonomice.

Čtěte více:

Guvernér v rozhovoru dále potvrdil, že úrokové sazby v České republice pravděpodobně zůstanou na nízké úrovni déle, než se dosud předpokládalo. Dodal však, že další snižování sazeb je nepravděpodobné, pokud ekonomika prudce nezpomalí.

Singer je guvernérem od začátku července, kdy vystřídal ve funkci Zdeňka Tůmu. ČNB minulý měsíc ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,75 procenta. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

Lidovky.cz, ČTK