16. března 2017 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hackeři našli slabinu WhatsAppu a Telegramu. Firmy vydávají záplaty

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Až miliarda uživatelů chatovacích aplikací WhatsApp a Telegram by měla ve vlastním zájmu co nejdříve aktualizovat svou aplikaci a zkontrolovat zařízení kvůli přítomnosti virů. Jedny z nejpopulárnějších platforem pro komunikaci totiž obsahují závažné bezpečnostní mezery.

Zranitelnost objevili výzkumníci společnosti Check Point Software Technologies, jednoho z předních světových dodavatelů bezpečnostních řešení. Jejím zneužitím přitom útočníci mohou kompletně převzít kontrolu nad uživatelskými účty a získat přístup k osobním i skupinovým konverzacím, fotkám, videím a dalším sdíleným souborům, kontaktům a dalším datům.

„Nová zranitelnost ohrožuje stovky milionů uživatelů služeb WhatsApp Web a Telegram Web a vystavuje jejich účty riziku kompletního ovládnutí hackery,“ říká bezpečnostní expert Check Pointu Petr Kadrmas.

„Jednoduchým zasláním zdánlivě neškodné fotky mohou útočníci převzít kontrolu nad účtem a získat přístup k historii zpráv, ke všem fotografiím, které kdy byly sdíleny, a odesílat zprávy jménem uživatele,“ dodává.

Od jednoho uživatele ke všem kontaktům

Škodlivý kód je ukryt ve zdánlivě nevinně vypadajícím obrázku, který útočníci rozesílají. Kliknutím na obrázek pak uživatel otevře dveře ke všem osobním informacím sdíleným v aplikaci i ke všem kontaktům, kterým pak uživatel může škodlivé kódy rovněž rozesílat. Hrstka lidí tak může potenciálně spustit masový útok. Obě webové verze jsou navíc plně synchronizované s mobilní aplikací a všemi uživatelskými zařízeními.

Check Point před týdnem o zranitelnosti informoval bezpečnostní týmy WhatsAppu a Telegramu. Ty prý už zareagovaly.

„WhatsApp a Telegram naštěstí rychle a zodpovědně zareagovaly a přijaly a nasadily ve všech webových klientech opatření zmírňující riziko zneužití,“ dodává Petr Kadrmas. Uživatelům webových verzí WhatsApp a Telegram, kteří si chtějí být jisti, že používají nejnovější verze, je doporučeno restartovat webový prohlížeč.

WhatsApp má celosvětově více než 1 miliardu uživatelů, díky čemuž se jedná o nejrozšířenější službu současnosti pro rychlé zasílání zpráv. Webová verze je dostupná ve všech prohlížečích a v podporovaných platformách, včetně chytrých telefonů Android, iPhone (iOS), Windows Phone verze 8, BlackBerry, BB10 a Nokia.

Telegram je cloudová komunikační služba pro mobilní zařízení a počítače, která má měsíčně více než 100 milionů aktivních uživatelů a každý den doručí přes 15 miliard zpráv.