11. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hackery nelze stíhat, zákon na ně nemyslí, říká člen Legislativní rady

U počítače (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nebyly napadeny interní systémy bank, nepropadal bych hysterii, říká o hackerských útocích Vladimír Smejkal, člen Legislativní rady vlády.

LN: Nepodivujete se nad tím, že vláda zatím nebude řešit hackerské útoky na internetové stránky, které se opakují už několikátý den?
Proč by měl stát řešit problémy soukromníků? Ti se o sebe musí postarat sami. Ať se stát připraví, že se může stát něco takovému i jemu. Byla by ale taková škoda, kdyby někdo napadl například stránky ministerstva financí? To je otázka.

ČTĚTE VÍCE:

LN Například stránky vlády už napadeny byly...
Ale jiným způsobem. Klíčové je podle mě chránit to, čemu se říká kritická infrastruktura. Tedy aby létala letadla, nikdo nezavíral kyslík na jednotkách intenzivní péče, měli jsme k dispozici elektřinu a základní potraviny.

LN Lidi ale asi příliš neuklidní, když si přečtou, že se útok dotknul i banky, ve které mají své peníze...
Nebyly napadeny interní bankovní systémy, jen webové stránky. Nepropadal bych proto hysterii.

LN Nesouhlasíte tedy s označením současných útoků jako největšího napadení českého internetu?
Největší asi ano, mě ale nijak nevzrušují. Nedotýkají se základních životních potřeb. Je potřeba takové útoky sledovat. Musíme si ale dopředu přiznat, že se jim neubráníme.

LN Česko tedy podle vás není připravené takové útoky odrážet?
Ve chvíli, kdy přijme zákon o kybernetické bezpečnosti, který je nyní v připomínkovém řízení, a začne plně fungovat Národní centrum kybernetické bezpečnost, tak se naše připravenost dramaticky zvýší. Obrana proti takovým útokům je ale vždy o krok pozadu. Vymýšlíme obranu proti něčemu, co se už stalo. To je ale ostatně problém celého světa.

LN Je možné pachatele stíhat?
Trestní zákon prakticky není schopen pachatele stíhat. To ovšem zase není problém jen České republiky, ale celé Evropy.

LN Takže není žádná šance?
Jen pokud orgány činné v trestním řízení nevymyslí nějakou fintu. První takový hacker, který neoprávněně užíval počítač na dálku v Americe, byl odsouzen pro krádež elektrické energie.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky