6. května 2013 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hádky o potraviny skončí. Budeme spolupracovat, shodli se ministři

Český ministr zemědělství Petr Bendl (vpravo) a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba vystoupili 6. května na tiskové konferenci po jednání v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zemědělství Petr Bendl (vpravo) a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba vystoupili 6. května na tiskové konferenci po jednání v Praze. | foto: ČTK

PRAHA České a polské inspekční orgány, které hlídají kvalitu a bezpečnost potravin, budou spolupracovat na základě evropských legislativních předpisů. Se svým polským protějškem Stanislawem Kalembou se na tom dohodl ministr zemědělství Petr Bendl.

Podle Bendla by spolupráce mohla probíhat i například formou stáží polských dozorových orgánu v Česku a naopak. Podle vyjádření ministra Kalemby se také změní způsob informování médií o jednotlivých kauzách.

Solná aféra

jedlá sůl (ilustrační foto)

Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám.

Naposledy se na český trh dostalo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.

"Sdělovací prostředky v ČR i Polsku budou informovány o výsledcích kontroly (potravin) v okamžiku, když laboratoře provedou zkoušky, které budou jisté a nezpochybnitelné," řekl polský ministr na pondělní tiskové konferenci.

Dozorové orgány na potravinami obou zemí si podle ministrů budou navzájem poskytovat všechny informace nezbytné k tomu, aby se zabránilo uvádění zdravotně závadných i nekvalitních potravin na trh.

"Polské kontrolní a dozorčí orgány jsou otevřeny výměně informací, předávání vzorků a společné zkoušky vzorků ohledně kvality a bezpečnosti potravin," uvedl Kalemba.

Bendl zdůraznil, že se kontroly v Česku neorientují speciálně na potraviny polského původu. "Kdyby to kdokoliv dělal, bude okamžitě odvolán, bude-li to v mé pravomoci," prohlásil český ministr. Dozorové orgány podle něj sledují každou kauzu jednotlivě.

Diplomatická přestřelka

Polské velvyslanectví v Česku na začátku dubna označilo kritiku kvality polských potravin z české strany za snahu vytlačit je z trhu a zvýšit na něm podíl českých výrobků. Proti tomu, že by v Česku byla vedena jakákoli "masivní kampaň" proti polským potravinám, o níž Poláci hovoří, se následně ohradilo české ministerstvo zahraničí.

Jeho jednoznačnou prioritou jsou prý kvalitní potraviny pro české občany. Podíl polských nevyhovujících výrobků byl podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejvyšší ze všech zemí dovážejících jídlo do Česka.

Poláci tvrdí, že kontroly kvality jsou spolehlivé a provádějí se podle evropských standardů. Kritika kvality polských potravin podle nich poškozuje dobré sousedské vztahy obou zemí. České ministerstvo zemědělství v reakci uvedlo, že se neřídí původem potravin, ale jedině kvalitou.

Polské potraviny v Česku

Obliba polských výrobků u českých zákazníků stoupá hlavně kvůli jejich nízké ceně. Růst prodejů v posledních letech nezastavily ani četné aféry. Polsko je naopak po Slovensku a Německu třetím největším příjemcem českých potravin.

Dovoz polských potravin do Česka za posledních 12 let vzrostl podle lednového vyjádření Svaz obchodu a cestovního ruchu více než čtyřnásobně. Loni hodnota dovezeného zboží přesáhla rekordních 20 miliard korun.

Polské jídlo pod dohledem inspekce

Podle údajů české Státní zemědělské a potravinářské inspekce tvořily nevyhovující potraviny polského původu v loňském roce 24,1 procenta z celkového počtu případů, zatímco nevyhovujících šarží tuzemského původu bylo v českých prodejnách 14,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…