23. dubna 2009 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hamburgery chutnají Čechům čím dál víc

Restaurace McDonald's - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace McDonald's - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Globální síti 'hamburgeráren' se v Česku daří. Společnost McDonald dnes oznámila, že měla loni v Česku rekordní tržby a raketově rostly i počty obsloužených zákazníků. Firma očekává růst i v letošním roce, kdy bude na tuzemském trhu testovat kavárenské koutky McCafé. Konkurence na tuzemském trhu v poslední době rychle zostřuje. Letos se otevře první restaurace řetězce Hooters.

Společnost McDonald's loni v Česku zvýšila tržby o téměř 18 procent na rekordních 3,776 miliardy korun. V 78 tuzemských restauracích McDonald's bylo loni obslouženo 59,9 milionu zákazníků, kterých bylo meziročně o 12 procent více.

"V roce 2008 jsme investovali přes 240 milionů korun do moderního designu našich restaurací a otevření provozoven v nových atraktivních lokalitách," sdělil dnes novinářům generální ředitel McDonald's ČR a SR Radek Janalík.

Konkurence se zostřuje
V rychlém stravování se konkurence na tuzemském trhu v poslední době zostřuje. Koncem loňského listopadu se na pražském Zličíně otevřela první česká restaurace Burger King. V ČR se zřejmě ještě letos otevře první restaurace amerického řetězce Hooters.

Již delší dobu v Česku vedle McDonald's fungují i řetězce KFC nebo Subway. "To, že se na konci loňského roku přidal další významný hráč na poli rychlého oberstvení, já vítám. Protože to ukazuje na potenciál v tomto segmentu," uvedl Janalík.

McDonald's ale nyní v pražských restauracích pociťuje úbytek zahraničních turistů, kterých do Česka kvůli hospodářské krizi přijíždí méně. Díky různorodosti sítě restaurací prý tomu ale firma dokáže čelit. "Nejsme pouze v centrech měst, ale i na dálnicích či v nákupních center. Z hlediska turistického ten vliv na náš byznys je velice minimální," uvedl.

Vedení společnosti McDonald's se neobává ani toho, že by lidé kvůli hospodářské krizi její restaurace navštěvovali méně často. McDonald's podle Janalíka v jednotlivých regionech přizpůsobuje ceny podle kupní síly tamního obyvatelstva.

Uchytí se kavárenské koutky?
Letos hodlá firma v Česku otevřít tři až pět nových restaurací a dalších zhruba deset plánuje rekonstruovat. V létě začne McDonald's ve dvou pražských restauracích testovat kavárenské koutky, které se podle Janalíka osvědčily v zahraničních provozovnách McDonald's.

Kavárny McCafé nabídnou jiné typy kávy než restaurace. Kavárny by podle Janalíka měly fungovat v nových či rekonstruovaných restauracích.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!