27. srpna 2014 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hamé chystá expandovat na Slovensko. Plánuje i rozšíření sortimentu

Paštiky Hamé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paštiky Hamé | foto: Hamé

KUNOVICE Společnost Hamé plánuje do konce roku expandovat na Slovensko. Akvizice tamní výrobní firmy by měla Hamé umožnit rozšíření jeho nabídky o nové výrobky.

Potravinářská firma Hamé plánuje posílit svou pozici na slovenském trhu.

"Do konce letošního roku chceme na Slovensku uskutečnit akvizici jedné výrobní firmy, která nám umožní rozšířit naše portfolio na slovenském a českém trhu o výrobky, které Hamé dosud v sortimentu nemá," podotkl šéf Hamé Martin Štrupl.

Hamé letos spustilo také e-shop na portálu Aukro.cz. Nabízí na něm 500 druhý výrobků.

Firma z moravských Kunovic v uplynulých měsících pronikla i na rumunský trh, kde koupila tamní značku La Grande Famiglia, obchodující na tamním trhu s plody moře, hořčicemi, džemy či rajčaty.

Závody Hamé

Hamé má v současnosti v Česku sedm výrobních závodů, po jednom pak v Rusku a v Rumunsku. Firma sídlící v Kunovicích u Uherského Hradiště v současnosti vyváží zhruba do 40 zemí světa.

Vývoj tržeb

Potravinářské společnosti Hamé v prvním pololetí letošního roku vzrostly tržby za vlastní a dovezené výrobky meziročně o sedm procent na 2,546 miliardy korun.

Prodeje firma zvýšila jak v tuzemsku, tak na zahraničních trzích. Ty se na tržbách Hamé podílely nadpoloviční většinou. Společnost to dnes oznámila na tiskové konferenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Firmě vzrostly tržby na všech klíčových zahraničních trzích. V Rumunsku zhruba o pětinu, na Ukrajině o 16 procent, v Rusku o 11 procent a na Slovensku o desetinu. Firma více vyvážela i do dalších států. Například za vývoz do Polska utržila o 74 procent více než v prvním pololetí 2013.

Oživení spotřebitelského trhu

Největší podíl na obratu firmy měly trvanlivé masové výrobky, mezi něž patří paštiky, masové konzervy a hotová jídla. Prodeje této kategorie vzrostly meziročně více než o deset procent. Výrazněji se zvýšily také tržby za zeleninové produkty a výrobky z rajčat.

Generální ředitel Hamé Martin Štrupl označil pololetní výsledky za velmi dobré. "I my jsme v Česku zaznamenali oživení spotřebitelského trhu. Lidé se už tolik nebojí utrácet a trh s potravinami jde nahoru," uvedl.

Přestože se podle něj firmě dařilo prakticky na všech klíčových trzích, chce hledat další odbytiště v Africe a Asii.

Lidovky.cz, ČTK