Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Zlato – po korekci přijde růst

Zlato ilustrace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato ilustrace | foto: Shutterstock

Jak se zlato vyvíjelo? Během posledních několika týdnů se od něj odvrátili kupci. To zřejmě způsobilo nedávné selhání, když zlato nedokázalo prolomit silnou a důležitou hranici odporu ve výši 1800 dolarů za unci.

Současně jsme ale mohli vidět také trochu lepší ekonomická data ze Spojených států. Investoři se proto začali bát možného odklonu od politiky kvantitativního uvolňování, takže zlatu by se nemuselo dostat takové podpory, jak si původně mysleli.

V minulých dvou měsících prudce narostlo zapojení hedgeových fondů v nákupech zlata. Ovšem nyní dochází spekulativním investorům trpělivost, na rozdíl od jejich nespekulativních kolegů, kteří zlato nakupují skrze fondy obchodované na burze (ETF).

První skupina tak začala opouštět své pozice, když se už potřetí za poslední rok zlatu nepodařilo prolomit hranici 1800 dolarů.

Co bude dál?

Zlato teď nepochybně potřebuje nějaký stimulus, který by mu pomohl se přes všechny těžkosti přenést. Nicméně ty hlavní důvody, proč do zlata investovat, už pominuly. Poslední korekci tak považujeme za potřebný krok k setřesení slabých dlouhých pozic, což dává potenciálním investorům druhou šanci k nákupu.

Momentum je však na trhu stále negativní, a proto upozorňujeme na další možnou likvidaci možných pozic. Věříme, že klíčovým rozmezím bude 1660 až 1665 dolarů, což by mohlo zastavit další možné klesání.

V této oblasti se totiž sbíhají dvě důležité technické hranice podpory: zpětný pohyb (tzv. retracement) na úroveň 50 procent původního vzestupného letošního trendu a 200denní klouzavý průměr.

Kdyby zlato nakonec prolomilo 1800 dolarů, mohli bychom vidět poměrně ostrý přechod k maximálním hodnotám z roku 2011. Prolomení by totiž spustilo technické nákupy ze strany hedgeových a CTA fondů.

My v Saxo Bank předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít ještě před koncem tohoto roku. Naším cílem pro rok 2013 zůstává hodnota 2075 dolarů.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!