Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Zlato – po korekci přijde růst

Zlato ilustrace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato ilustrace | foto: Shutterstock

Jak se zlato vyvíjelo? Během posledních několika týdnů se od něj odvrátili kupci. To zřejmě způsobilo nedávné selhání, když zlato nedokázalo prolomit silnou a důležitou hranici odporu ve výši 1800 dolarů za unci.

Současně jsme ale mohli vidět také trochu lepší ekonomická data ze Spojených států. Investoři se proto začali bát možného odklonu od politiky kvantitativního uvolňování, takže zlatu by se nemuselo dostat takové podpory, jak si původně mysleli.

V minulých dvou měsících prudce narostlo zapojení hedgeových fondů v nákupech zlata. Ovšem nyní dochází spekulativním investorům trpělivost, na rozdíl od jejich nespekulativních kolegů, kteří zlato nakupují skrze fondy obchodované na burze (ETF).

První skupina tak začala opouštět své pozice, když se už potřetí za poslední rok zlatu nepodařilo prolomit hranici 1800 dolarů.

Co bude dál?

Zlato teď nepochybně potřebuje nějaký stimulus, který by mu pomohl se přes všechny těžkosti přenést. Nicméně ty hlavní důvody, proč do zlata investovat, už pominuly. Poslední korekci tak považujeme za potřebný krok k setřesení slabých dlouhých pozic, což dává potenciálním investorům druhou šanci k nákupu.

Momentum je však na trhu stále negativní, a proto upozorňujeme na další možnou likvidaci možných pozic. Věříme, že klíčovým rozmezím bude 1660 až 1665 dolarů, což by mohlo zastavit další možné klesání.

V této oblasti se totiž sbíhají dvě důležité technické hranice podpory: zpětný pohyb (tzv. retracement) na úroveň 50 procent původního vzestupného letošního trendu a 200denní klouzavý průměr.

Kdyby zlato nakonec prolomilo 1800 dolarů, mohli bychom vidět poměrně ostrý přechod k maximálním hodnotám z roku 2011. Prolomení by totiž spustilo technické nákupy ze strany hedgeových a CTA fondů.

My v Saxo Bank předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít ještě před koncem tohoto roku. Naším cílem pro rok 2013 zůstává hodnota 2075 dolarů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!