Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Zlato si po pětiměsíčním poklesu oddechlo

Zlato – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato – ilustrační foto | foto: Reprofoto

V uplynulém týdnu zlato stagnovalo a obchodovalo se v úzkém pásmu 1570 až 1585 USD za unci. Zdá se, že po pěti měsících propadů hledá směr. Během února totiž zlato klesalo už pátý měsíc v řadě. Podobně negativní vývoj tento kov nepamatuje od roku 1997.

Peněžní manažeři už několik měsíců stahují své čisté dlouhé pozice a nedávno se tento trend dokonce dostal na maximum od roku 1999. Tedy doby, kdy se evropské centrální banky čile zbavovaly zlata ze svých rezerv.

Zlatu se i navzdory uklidňujícím výrokům ze strany šéfa Fedu Bena Bernankeho, který obhajoval pokračování kvantitativního uvolňování, nepodařilo dostat nad hranici odporu. Ta je nyní na hodnotě 1620 dolarů za unci. Stojí za tím především investoři do ETP, kteří u zlata stahují své dlouhé čisté pozice.

Tito investoři byli přitom až donedávna velmi odolní a zlato nakupovali i přes jeho nedostatečnou výkonnost. Jenže to se během druhé půlky února obrátilo a celkový pokles činil téměř 110 tun. Podle agentury Bloomberg šlo o největší měsíční pokles v relativně krátké historii ETP produktů.

Zlato nebylo na kombinaci posilujícího dolaru a silných dat z americké ekonomiky schopné zareagovat. Klíčové hranice podpory na 1555 a 1525 dolarech za unci by tak opět mohly vzít za své.

Jak už jsem se zmínil, americká ekonomika stabilně roste, ovšem pár faktorů, jako třeba vyšší daně ze začátku roku, období rekordních cen benzinu a další škrty od 1. března, by mohlo její růst přibrzdit. A to by mohlo zlatu část podpory vrátit.

Vyšší politické riziko a obavy o evropskou dluhovou krizi s sebou nesou i italské volby, takže se nabízí otázka, jak v této věci zakročí Evropská centrální banka (ECB). Zlatu a stříbru by mohlo pomoct nahoru také navyšování spekulativních krátkých pozic.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Nové pivo je podle zákazníků chutnější a levnější než zavedené značky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nové pivo je podle zákazníků chutnější a levnější než zavedené značky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Nové pivo je podle zákazníků chutnější a levnější než zavedené značky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?