30. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HARDY: Vítězství Angely Merkelové urychluje budoucnost Evropy i eura

Německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: ČTK

Merkelová nejspíše bude pokračovat v přístupu, který jí až dosud přinášel relativní úspěchy. Tu a tam se neobejde bez menších ústupků, jako je třeba v pořadí už třetí menší záchranný balík Řecku, aby tak zamezila možnému šíření nákazy na další evropské státy. Nové vize pro Evropu se však nedočkáme. Nad Evropou se nyní vznáší velký otazník kvůli hlubokému napětí, které pokud se nebude řešit, roztrhá Evropu na kusy. Samozřejmě jde o problém jednotné měny a jednotné centrální banky v rámci unie složené z několika suverénních států.

Evropská unie je domem bez základů, a takový dům nemůže stát věčně. Ani nová koalice vedená Merkelovou se nebude stavbou těchto základů zaobírat. Německo se maximálně soustředí na látání dalších záplat, ovšem dům jako celek se bude i nadále bortit.

ČTĚTE TAKÉ:

Euro v minulém týdnu naskočilo na rally a ve srovnání s americkým dolarem vyšplhalo
k nejvyšším hodnotám od začátku roku. Americká centrální banka totiž šokovala celý svět, když oznámila, že ve svém programu nákupu aktiv nepoleví. Jenže i kdyby Fed své nákupy přiškrtil, expanze rozvahy centrální banky jen za rok 2013 brzy překoná jeden bilion dolarů.

Opačnou situaci vidíme u Evropské centrální banky, jejíž rozvaha se za tu samou dobu snížila o 25 procent. A pokud se Merkelová bude angažovat více proevropsky a přistoupí na aktivnější roli ECB, euro už bude pouze oslabovat. Nebo se znovu objeví riziko rozpadu celého evropského bloku.

Spekulace o nové německé vládě už Evropě riziko většího napětí přinesly. A posilující euro toto napětí může rychle vygradovat. Ještě uvidíme, co přinesou další kapitoly v historii této trapné unie.

Ovšem poslední věcí, kterou Evropa potřebuje, je právě silná měna.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.