28. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HATLAPATKA: Budoucnost sazeb Libor

Kam zmizeli zkrachovalí finančníci? Do vedení jiných bank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kam zmizeli zkrachovalí finančníci? Do vedení jiných bank | foto: Shutterstock

V závětří jiných globálních ekonomických problémů se připravuje změna, která má potenciál ovlivnit celý finanční svět. V pátek by britský finanční regulátor měl zveřejnit návrh úpravy Libor, tedy systému, v rámci něhož se každodenně stanovují sazby, sloužící jako benchmark pro stovky bilionů dolarů finančních transakcí.

Jaké budou? To je těžké říci – shoda zatím nepanuje v řadách politiků, regulátorů, bank, ani samotných uživatelů sazeb. Jisté je jedno: rozhodně nezůstane v platnosti současný systém. Podle spekulací na trhu regulátor navrhne dvě klíčové změny: sazby by měl dozorovat nezávislý orgán, a nikoliv oborové bankovní sdružení jako doposud; zadruhé – minimálně zčásti by se mělo přejít k reálným tržním transakcím místo dosavadních „hypotetických sazeb“, které často neměly s realitou nic společného.

Předpokládané změny mají logiku a jdou správným směrem. Proces by však neměl být revoluční, na to je ve hře příliš mnoho. Myslím, že akceptovatelnou variantou je stanovovat sazby jako průnik současného systému a pozorovaných uskutečněných transakcí za dozoru nezávislého regulátora. Diskuse nad novou podobou jsou zatím příliš mladé na to, abychom současný systém zcela zavrhli.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

Najdete na Lidovky.cz