25. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HATLAPATKA: ČEZ a NWR mají potíž: cenu uhlí

Černé uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé uhlí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

V záplavě článků o Řecku jsem se rozhodl věnovat tématu zcela jinému, ale pro tuzemského investora také důležitému. Společnosti ČEZ a NWR sice působí v odlišných odvětvích, ale v současné době trpí stejným problémem - poklesem cen energetického uhlí na evropském trhu.

UNWR se tradičně hovoří především o cenách koksovatelného uhlí, protože právě to je vzhledem k typicky výrazně vyšší ceně produktem, který rozhoduje o (ne)ziskovosti celé firmy. Energetické uhlí nicméně aktuálně tvoří více než 50 procent celkových prodejů uhlí NWR. Na první pohled se nic neděje, firma letos prodává energetické uhlí za 74 eur/t a jeho tržní cena klesla z cca 85 eur/t v březnu na aktuálních cca 78 eur/t (tedy stále nad cenou NWR).

Problém je v tom, že NWR typicky prodává uhlí se značným diskontem vůči benchmarkové ceně a aktuální vývoj na trzích ukazuje na riziko poklesu prodejní ceny energetického uhlí NWR pro příští rok. Nízké ceny uhlí nicméně trápí i ČEZ, protože přispívají k poklesu ceny elektřiny. Ta je aktuálně nejnižší za poslední rok a půl a téměř o deset procent nižší než cena, za kterou prodával ČEZ elektřinu na letošní rok.

Pověstný pes je zakopaný v kombinaci několika faktorů: v evropské dluhové krizi a s ní spojeném oslabení ekonomického růstu, poklesu poptávky z Číny a naopak nárůstu importů z USA.

Na trhu v Evropě je nyní významný převis nabídky nad poptávkou, který bude krátkodobě obtížné redukovat. Uklidnění situace v Řecku, velmi horké léto na severní polokouli a obnovení nákupů ze strany Číny, to by nyní měla být přání investorů do akcií NWR a/nebo ČEZ.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?