20. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HATLAPATKA: Extrémně levné akcie? Určitě ne!

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Mezi investory to začíná pěkně vřít. Typická je nyní určitá schizofrenie: všichni na trhu mají v hlavě předchozí dva roky, v nichž došlo v letním období ke zhoršení makroekonomických dat a nárůstu pochybností.

Poté však z makroúrovně začala chodit data vypovídající o opětovném nadechnutí se světového hospodářství a výsledkem byl v obou případech solidní růst akciových trhů na přelomu roku. Naděje, že to letos bude stejně, nedá investorům spát.

Je tu však mnoho signálů, které svědčí o tom, že letos může být vše jinak. Analyzoval jsem tři vybrané makro indikátory v USA, které považuji nyní za klíčové: ISM v průmyslu, payrolls (vývoj počtu pracovních míst) a spotřebitelskou důvěru dle univerzity v Michiganu. Ve všech případech došlo v letech 2010 a 2011 ke zhoršení čísel v období květen až září (u spotřebitelské důvěry s mírným zpožděním) a poté k opětovnému zlepšení. Letos je zhoršení patrné již o cca dva měsíce dříve, to je první rozdíl.

Ten druhý spočívá v indikátoru ISM v průmyslu, který má podle mě nejvyšší prediktivní schopnost ze všech tří ukazatelů. Zatímco v roce 2010 dosáhl indikátor dna na úrovni 55,7 bodu v červenci, v roce 2011 na 51,4 bodu ve stejném měsíci, poslední letošní známá data za červen indikují pokles již na 49,7 bodu, což zřejmě ještě není dno.
 Nemyslím si, že jsou akcie nyní na trzích předražené, bohužel však už ani neplatí to, že jsou extrémně levné.

Pokud nedojde v Číně k zázračnému oživení a ke stejně zázračnému zlepšení problémů nejen v Evropě, ale i v USA, bude se akciím na podzim růst složitěji, než tomu bylo v posledních dvou letech. Na přesun portfolií směrem k cyklickým odvětvím ještě není vhodný čas.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!