4. března 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HATLAPATKA: Hra o dividendu ČEZ

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

ČEZ v pondělí oznámil hospodářské výsledky, investory však více zajímaly jiné informace: výhled na letošní rok a návrh dividendy. Zatímco tu první informaci trh dostal (a nadšený z ní nebyl), k dividendě zatím management ČEZ mlčí.

Naprostá většina firem, jejichž akcie se na trzích obchodují a zároveň vyplácejí dividendu, se zveřejněním návrhu výše dividendy nedělá "ciráty" a dividendu zveřejní s celoročními výsledky. Vedení ČEZ naopak maximálně využívá zákonných mantinelů a odkládá oznámení výše dividendy na nejzazší termín - měsíc před konání valné hromady (přelom května a června).

Odpověď na otázku, proč se ČEZ takto chová, je nasnadě. Jedná se o státem ovládanou firmu a vláda je v případě ČEZ ve schizofrenní situaci. Na jedné straně bojuje o každou miliardu pro státní kasu, na straně druhé by se měla chovat jako řádný hospodář a chránit kapitál firmy pro nezbytné investice. A těch v případě ČEZ rozhodně není málo.

Při aktuálně platném rozmezí výplatního poměru by ČEZ teoreticky mohl vyplatit stejnou dividendu jako vloni, tedy 53 korun na akcii, což by státu vyneslo téměř 20 miliard korun.

Problém je, že při plánovaném poklesu zisku v letošním roce by ČEZ byl schopen příští rok vyplatit jen něco kolem 45 korun, což už je poměrně značný (15%) meziroční pokles. A to investorská veřejnost zrovna nemiluje, stejně jako to, když jsou upřednostňovány zájmy rozpočtu státu nad rozpočtem firmy. Zvláště po nedávných eskapádách se zdaněním solárních zdrojů a emisních povolenek.

Více než křečovitou snahu o co nejvyšší dividendu by trh více přivítal informaci o tom, že státu na zdravém hospodaření ČEZ záleží.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus