30. září 2011 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HATLAPATKA: Je zlato pro ty, kteří se bojí rizika?

Nakupování zlata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování zlata (ilustrační foto) | foto: Reuters

Zlato je investičním hitem posledních měsíců. Zvláště letošní léto přineslo doslova zlatou horečku a vyjadřovat se o žlutém kovu negativně je na finančních trzích bráno téměř jako "trestný čin".

Koneckonců až donedávna neměly kritické hlasy téměř žádnou šanci - ceny zlata znaly až na bezvýznamné korekce jen jeden směr: nahoru.

Poměrně stabilní růstový trend se na začátku letošních prázdnin změnil na něco, co je možné nazvat překotným růstem. Následná korekce se v posledních dnech změnila v nevídaně prudký sešup. Téměř 15 procent za pouhé tři dny...

Zmatení investoři se ptají, jak je to možné a co bude s cenou zlata do budoucna. Důvěra v nekonečný růst ceny této komodity se otřásla a nyní je pravý čas zopakovat, na co možná mnozí investoři zapomněli, nebo dokonce o tom ani nevědí: hodnota zlata je především otázkou důvěry.

Lze namítnout, že zlato požívá důvěry již dlouhé stovky let, a není tedy pravděpodobné, že by ji ztratilo právě nyní, v tak nejisté době. Ano, to je pravda. Nic nám to však neříká o tom, jestli je důvěra položena na úrovni 2000 dolarů za unci, nebo třeba pouhých dvou set. Kdo dokáže definovat vnitřní hodnotu zlata?

Tímto příspěvkem nechci zpochybňovat aktuální ceny zlata nebo důvěryhodnost kovu jako investičního nástroje. Chci nicméně poukázat na to, že není bezpečnost jako bezpečnost. Je třeba rozlišovat "ochrannou" funkci zlata směrem k inflaci a bezpečnost investice jako takové.

Na akciových trzích například patří k takzvaným defenzivním či bezpečnějším titulům ty, které vyplácejí vysokou dividendu. Vysoká a stabilní dividenda je totiž výrazem stabilních cash flow, které firma generuje. Za takovou firmou stojí reálná hodnota - aktiva, která firma používá ke generování peněžních toků.

Zlato žádné cash flow nevytváří a investor se musí spolehnout na to, že důvěra v tento kov nadále poroste. A za sebe říkám, že se nerad spoléhám na něco, co si nemohu alespoň přibližně vypočítat.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?