21. ledna 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HATLAPATKA: Selhali politici, ne kapitalismus

40. světové ekonomické fórum v Davosu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 40. světové ekonomické fórum v Davosu | foto: ČTK

Zaujal mne nadpis článku nejmenované agentury, který zněl: „Merkelová zahájí fórumv Davosu, na němž budou lídři diskutovat o selhání kapitalismu“.

 V článku se dočteme, že sevDavosu bude řešit, zda jsou události posledních let důkazem toho, že kapitalismus selhal, a budoucí generace v něj definitivně ztratí důvěru. O údajném selhání budou jednat šéfové velkých bankovních gigantů, nadnárodních koncernů, politikové a centrální bankéři.

Připadámi vtipné, že v době (nejen) evropské dluhové krize, která je podle mne nádherným důkazem selhání všeho jiného než kapitalismu, bude hlavním tématem světového ekonomického fóra právě výše uvedené téma. Ale ono je to celkem symbolické.

Stačí si vzpomenout na výroky mnohých evropských politiků o tom, že za současnou neutěšenou situaci v Evropě mohou především spekulanti, ratingové agentury a další „škůdci“, kteří narušují to, co funguje již dlouhé desítky let.

Poselství je zřejmé: přece kdyby nám (rozuměj politikům) nekomplikovali život investoři, kteří požadují vysoké úroky za naše dluhy, tak by žádný problém neexistoval. Akdyby aspoň investory na neudržitelnost našich dluhů neupozorňovaly zpropadené ratingové agentury...

Já žádný důkaz o selhání kapitalistického systému v událostech posledních let nevidím. Svádět současné problémy na kapitalismus je jen laciné odvádění pozornosti od skutečně zásadního tématu: to, co nefunguje, je hospodářská politika v rukou politiků. Je čas diskutovat o budoucnosti fiskální politiky a jak zabránit tomu, co se v Evropě i ve Spojených státech rozrostlo jako rakovina. Je čas léčit nemoc, která, doufejme, není nevyléčitelná.

Marek Hatlapatka, analytik CYRRUS

Najdete na Lidovky.cz