Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hazard se zdaní. Firmy prý utečou do zahraničí

Poker - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poker - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Po letech tahanic se povedlo v rámci daňové reformy prosadit zdanění hazardu. Nová loterijní daň by měla platit o rok dříve než ostatní daně, a to už od ledna 2012. Provozovatelé loterií by nově měli státu odvést 20 procent rozdílu mezi penězi získanými od sázkařů a vyplacenými výhrami.

Původní Kalouskův návrh přitom počítal s rozdílnou výší odvodů u různých druhů hazardu – u loterií 50 procent, u hracích automatů 20 procent a u kurzových sázek a her v kasinu deset procent.

"Trojí sazbu jsme navrhovali s ohledem na to, že různé typy her mají různou výtěžnost," řekl Lidovým novinám první náměstek ministra financí Kalouska Ladislav Minčič.

ČTĚTE VÍCE K DAŇOVÉ REFORMĚ


"Nedostali jsme jasnou odpověď, proč by měl být každý druh hazardu zdaněn jinak, shodli jsme se proto na jednotné sazbě," reagovala pro LN Karolína Peake, místopředsedkyně Věcí veřejných a místopředsedkyně vlády.

Právě jednotná dvacetiprocentní daň ale zvedla ze židle provozovatele kurzových sázek. "Pro kurzové sázky to mělo být deset procent. Hodně jsme za to lobbovali," neskrývá zklamání Marek Herman, šéf Asociace provozovatelů kurzových sázek.

Kurzové sázení má podle něj nejmenší výtěžnost, tudíž jednotné zdanění odnese nejvíc. Navíc to prý nahraje konkurenčním firmám ze zahraničí, které mají zdanění jen tři až pět procent. Tyto firmy většinou mají licenci a sídlo na Maltě, takže jejich byznys není v Česku nijak regulován.

"Přesídlíme do zahraničí"
"Tato norma bezostyšně pomůže zahraničním sázkovým kancelářím zlikvidovat jejich konkurenci v Čechách," přidává se zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta. Minčič i Herman poukazují na riziko, že tuzemské sázkové kanceláře se proto také jednoduše přemístí mimo republiku a budou hry provozovat z jiné země. Tím pádem stát o peníze naopak přijde.

"Členy vlády jsem o tomto riziku informoval," říká Minčič. Zvýhodněny podle něj naopak budou číselné loterie, které měly mít původně 50procentní zdanění. "I těch 20 procent nám zatíží cash flow. Znamená to, že budeme mít o pětinu méně peněz pro akcionáře," tvrdí mluvčí Sazky Lenka Tichá.

Ohnivými slovy nešetří ani Valenta, podle něhož je schválený návrh zdanění loterií zcela likvidační a nesystémový. "Vhání český loterijní trh do zóny šedé ekonomiky a nahrává nelegálním praktikám," řekl Lidovým novinám.

Věci veřejné však i tuto formu zdanění hazardu považují za úspěch. "V Poslanecké sněmovně se strhne strašný lobbing, kdykoli se otevře téma zdanění hazardu," reaguje na nářky provozovatelů loterií a kurzových sázek Peake. "Jsme rádi, že se vůbec hazard zdanil," dodává s tím, že Věci veřejné musely na oplátku Kalouskovi ustoupit v případě zdanění stravenek.

Podle Peake není vyloučeno, že některé druhy her budou mít nakonec vyšší sazbu. "Důležité je slovo minimální, to znamená 20 a výš. O zvýšených sazbách se potom můžeme bavit v rámci návrhu v Poslanecké sněmovně," říká.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!