17. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HBO dostane od nového vlastníka peníze na ‚válku‘ s Netflixem. Zaostává o miliardy dolarů

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Jon Snow (Kit Harrington). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Jon Snow (Kit Harrington). | foto: HBO

Los Angeles/Praha V pátek byl definitivně dotažen jeden z největších letošních obchodů. Společnost AT&T za 85 miliard koupila společnost Warner, pod kterou spadá mimo jiné i společnost HBO, které vede hlavní souboj se službou Netflix na poli televizní tvorby. Právě do HBO hodlá nový majitel masivně investovat, aby se pustila do výraznějšího střetu se silnější konkurencí.

Zpráva od nového majitele HBO zní podle všeho jasně - chceme dohonit Netflix. Jenže alespoň po finanční stránce to nebude mít vůbec jednoduché. Současný rozpočet HBO pro vlastní tvorbu se v loňském roce pohyboval okolo 2,5 miliardy dolarů, tedy přes 55 miliard korun. Z tohoto „balíku“ financuje slavné filmové série, jako třeba Hra o trůny nebo Westworld.

Jenže právě v částce, kterou firmy disponují na tvorbu vlastního obsahu, je Netflix daleko před svým hlavním rivalem. Na své projekty totiž letos plánuje utratit osmi miliardami dolarů, 176 miliard v přepočtu na české koruny. Průzkumy také naznačují, že v očích zákazníků Netflix svou tvorbou HBO válcuje.

„Plně očekávám, že budeme více investovat do vývoje vlastního obsahu HBO,“ řekl v rozhovoru pro Bloomberg John Stankey, nový ředitel zábavní sekce společnosti AT&T, který bude mimo HBO mít na starost také třeba sekce televizí CNN nebo TNT.

„Očividně existuje zahraniční příležitost, jak HBO dostat více do přímého styku se svým zákazníkem, než má nyní,“ plánuje Stankey, který chce proto rozšířit programovou nabídku a dostat internetovou půjčovnu společnosti do nových zemí.

mbMichal Bernáth