6. září 2012 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Heineken dostal za zelené pivo pokutu 50 tisíc korun

Heineken (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heineken (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRNO Společnost Heineken ČR klamala zeleným pivem ze Starobrna spotřebitele, rozhodla ve správním řízení Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Pivovar jej dobarvoval nejen proklamovaným bylinným výluhem, ale také likérem Blue Curacao, jenž obsahuje umělé barvivo E133 brilantní modř.

SZPI výrobci uložila pokutu 50 000 korun a povinnost správně označit nejen výrobky, ale i všechny reklamní produkty, informovala Zuzana Matoušová z oddělení komunikace SZPI. V roce 2010 Heineken ČR vydělal 146 milionů korun.

Zelené pivo

Zelené pivo vaří pivovar Starobrno, které patří do skupiny pivovarů Heineken, vždy na Velikonoce od roku 2006. Čepuje se v celé republice na Zelený čtvrtek.

Pivovar označil zelené pivo jako 13° Bylinný speciál a v reklamě hlásil, že pivo získává svou barvu díky bylinnému výluhu. "Byla to informace neúplná. Pivo získává barvu zároveň z likéru Blue Curacao, jenž obsahuje barvivo E133, tedy brilantní modř," vysvětlila Matoušová. Tato informace se sice vyskytovala na víčku sudu, ne už tak na reklamním poutači a dalších reklamních předmětech.

Heineken musel kromě pokuty na všech reklamních materiálech a na výrobcích doplnit informace, což dle následné kontroly provedl, stejně tak musel upravit internetové stránky. Už dříve však mluvčí pivovaru Kateřina Beute prohlásila, že spotřebitel prý klamán není. "Suroviny jsou patrné buď na obalu výrobku, nebo v průvodní dokumentaci. V reklamě pak volíme informace, které považujeme za nejzajímavější," uvedla.

ČTK, Lidovky.cz