15. června 2009 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Heineken šetří, zavírá pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

BRUSEL Společnost Heineken oznámila, že uzavře pivovary v Kutné Hoře a Znojmě. Informovala o tom firma. Kvůli uzavření obou pivovarů hrozí ztráta zaměstnání zhruba 35 zaměstnancům, 17 v Kutné Hoře a 18 ve Znojmě.

Společnost Heineken oznámila, že uzavře pivovary v Kutné Hoře a Znojmě. Informovala o tom firma. Kvůli uzavření obou pivovarů hrozí ztráta zaměstnání zhruba 35 zaměstnancům, 17 v Kutné Hoře a 18 ve Znojmě.

Zbývajících 17 zaměstnanců ze Znojma a 15 zaměstnanců z Kutné Hory firma přesune do jiných závodů společnosti.

Firma šetří
K uzavření obou pivovarů se firma odhodlala po vypracování analýzy, která kromě nynější kapacity posuzovala například možnosti jejího rozšíření či budoucí investiční nároky. "Z důvodů nákladů, efektivnosti a bezpečnosti není nadále možné zachovat provoz v těchto pivovarech a vyhnout se propouštění," sdělil v tiskové zprávě generální ředitel Heinekenu v Česku Lieven van der Borght.

Všem propuštěným firma vyplatí plné odškodné, nabídne jim také poradenství a pomoc při hledání nového zaměstnání. Pivní značky Dačický z Kutné Hory i Hostan ze Znojma bude firma vyrábět i nadále podle stejných receptur.

Další zavírání pivovarů nehrozí
Podle odborníka další zavírání pivovarů v Česku nehrozí. "Trend v současné době rozhodně není v zavírání pivovarů," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Své tvrzení dokládá rostoucím počtem minipivovarů. Těch je v současnosti v Česku již přes osm desítek, velkých průmyslových pivovarů je pak nyní 48. Minipivovary podle Veselého často vznikají ve městech, kde v dávné minulosti již nějaký pivovar stál a tamní podnikatelé se rozhodli tradici obnovit.

Restauračních pivovarů nabízejících rozličné pivní speciality bude podle odborníků do budoucna nadále přibývat. Do pěti let by jich mohlo být nejméně 150, uvedl již dříve plzeňský pivovarský expert Josef Krýsl. Podle něj však ani v případě, kdyby v Česku bylo 200 restauračních pivovarů, jejich produkce nepřesáhne jedno procento výstavu všech českých výrobců, který se nyní pohybuje pod 20 miliony hektolitrů ročně.

Nevhodná poloha v centru
Koncentrace výroby do rukou velikých pivovarských skupin totiž i nadále pokračuje a pětice největších tuzemských producentů loni vyrobila již více než 86 procenta celkového výstavu pivovarů v Česku. Tři největší česká pivovarnická uskupení patří zahraničním vlastníkům.

O utlumení či ukončení výroby ve Znojmě se spekulovalo již delší dobu. Problémy působí především poloha pivovaru v centru města v blízkosti památkově chráněných budov. Výrobu lahvového piva Hostan přesunul Heineken do Starobrna již před čtyřmi lety. Nyní se tam přestěhuje i výroba piva sudového.

Heineken je třetím největším výrobcem piva na světě. V České republice vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice a loni se dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Firma v Česku zaměstnává 1155 lidí, její podíl na trhu se pohybuje kolem 12 procent.

Tuzemské pivovary patřící do skupiny Heineken, trojky na českém trhu, v loňském roce vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva. Dvě třetiny výstavu se spotřebovalo v Česku, asi 860.000 hektolitrů tvořil export.

ČTK