12. září 2014 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hewlett-Packard v Rusku uplácela úředníky. Zaplatí 58 milionu dolarů

Hewlett-Packard - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hewlett-Packard - ilustrační foto | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Společnost Hewlett-Packard v Rusku porušila zákon. Její bývalí zaměstnanci se chtěli dostat ke státnímu kontraktu podplácením úředníků. Firma pochybení přiznala a zaplatí pokutu ve výši 58,7 milionu amerických dolarů.

Ruská divize americké společnosti Hewlett-Packard přiznala, že porušila americký zákon o korupčních praktikách, když její bývalí zaměstnanci upláceli úředníky ruské vlády, aby získali státní kontrakt.

Oznámilo to v noci na pátek americké ministerstvo financí. Firma zaplatí pokutu 58,7 milionu dolarů, což je v přepočtu 1,3 miliardy korun.

Tajný fond na uplácení

Divize HP Russia přiznala, že vytvořila tajný fond, ze kterého uplácela ruské úředníky, aby si zajistila technologický kontrakt v hodnotě 45 milionů dolarů.

Úředníci měli podle ministerstva dostat na úplatcích celkem kolem dvou milionů dolarů. Zakázka měla být pro úřad generální prokuratury.

ČTĚTE TAKÉ:

Případ ruské divize je součástí širší dohody uzavřené letos v dubnu s ministerstvem spravedlnosti a Komisí pro cenné papíry a burzy. 

Hewlett-Packard se v rámci dohody zavázala zaplatit celkem 108 milionů dolarů za uplácení úředníků v Rusku, Mexiku a Polsku. Firma tehdy uvedla, že pochybení učinil malý počet lidí ve firmě, kteří však již pro HP nepracují.

Lidové noviny, ČTK

Najdete na Lidovky.cz