Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hit indických e-shopů? Sušený kravský trus. Slouží jako palivo i hnojivo

Dobytek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobytek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DILLÍ Stejně jako zákazníci po celém světě rovněž Indové rádi nakupují na internetu. Mimořádně na odbyt jde i jedno neobvyklé zboží - sušený kravský trus, který se v zemi používá jako levné palivo.

Bochníky kravského trusu smíchaného se senem a sušené na slunci vyrábějí především ženy ve venkovských oblastech, kde se také nejčastěji používají. Internetoví obchodníci jako je Amazon či eBay se ale nyní zaměřují na rostoucí městskou populaci. Někteří obchodníci nabízejí množstevní slevy a dokonce i dárková balení.

V Indii se kravský trus po staletí využívá jako palivo, ať už na topení, vaření nebo hinduistické rituály. Navršené hromady trusu jsou na venkově všudypřítomné. Používají se také jako přírodní hnojivo.

Poptávka po nich vzrostla především během nedávného svátku světel diválí, říká Radika Agarvalová, zástupkyně jednoho z největších indických internetových obchodů ShopClues. Jeden den se bochníky trusu na ShopClues vyprodaly.

Lidé mají rádi zápach trusu

„Během diválí je po nich velká poptávka, neboť lidé (provádějí rituály) doma i na pracovišti,“ cituje Agarvalovou agentura AP. S chladným počasím se lidé během venkovních akcí podle ní stále častěji zahřívají při ohních. A navíc - ti obyvatelé měst, kteří vyrostli na venkově, zápach trusu mají rádi. „Připomíná jim to staré časy.“ Internetoví obchodníci se rovněž shodují, že lidé si sušený kravský trus kupují i pro další obřady, kde je potřeba oheň, například pro začátek nového roku a pro jeden zimní festival na severu země.

Trus je k mání v sadách po dvou až deseti kusech, přičemž každý bochník váží asi 200 gramů. Ceny se pohybují od 100 do 400 rupií (37 až 149 Kč) za sadu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...