27. března 2009 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hitachi zavře továrnu na televize u Žatce

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Hitachi

ŽATEC Společnost Hitachi Home Electronics, výrobce plazmových televizorů, ukončí ke konci března výrobu v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Ke konci dubna tak přijde zřejmě o práci všech 800 pracovníků.

Důvodem uzavření továrny je propad odbytu plazmových televizorů v souvislosti se současnou hospodářskou krizí.

"Jsem rád, že firma Hitachi k této záležitosti přistupuje zodpovědně.
Deklarovala, že co nejrychleji vrátí veškerou finanční podporu, kterou jí stát poskytl a připravila programy, které mají zaměstnancům pomoci získat nové zaměstnání," sdělil ČTK ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Může za to krize? Ne, ČSSD
Odchod společnosti Hitachi z Česka Říman považuje za jednoznačný důsledek hospodářské politiky bývalých vlád, která podle něj byla založena na podpoře levných montoven. "Český průmysl je kvůli této politice velmi zranitelný vůči poklesu poptávky na zahraničních, především západoevropských trzích. Důsledkem této politiky je, že když si západní Evropa kýchne, my dostáváme chřipku," podotkl Říman.

Rozhodnutí o uzavření závodu vedení firmy dnes oznámilo i všem zaměstnancům. "Než jsme došli k tomuto rozhodnutí, pečlivě jsme prozkoumali všechny ostatní možné alternativy. Bohužel jsme nenašli řešení, které by dlouhodobě řešilo naši situaci," uvedl výkonný ředitel společnosti Hitachi Home Electronics Czech John Conlon.

Závod společnosti Hitachi v průmyslové zóně Triangle u ŽatceSpolečnost podle něj vrátí veškeré dotace a investiční pobídky, jež čerpala od státu při expanzi na tuzemský trh. "Jsme rovněž připraveni spolupracovat s příslušnými úřady a institucemi v regionu a poskytnout podporu našim zaměstnancům při vyhledávání nového zaměstnání," doplnil.

Hitachi nemá podle Conlona v úmyslu přesouvat výrobní linky z Česka na jiný trh. Firma se zavázala i ke spolupráci při vyhledání nového investora pro svůj pozemek i budovy v zóně Triangle.

Výrobu v zóně Hitachi Home Electronics Czech zahájila v říjnu 2007. Původně chtěla investovat kolem 2,5 miliardy korun a při výrobě televizorů zaměstnat až 2000 lidí.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...