15. prosince 2009 8:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hitem letošních Vánoc je Bible v novém překladu. Poráží i upíry

Alexandr Flek, iniciátor a překladatel Bible v projektu Bible 21. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Flek, iniciátor a překladatel Bible v projektu Bible 21. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Babicovy dobroty, Ekonomie dobra a zla Tomáše Sedláčka ani superhit Stmívání od Stephenie Meyerové nestačí na českém trhu na nové vydání bible. I přes to, že Češi jsou považováni za národ neznabohů, bible se stane zřejmě nejprodávanější knihou roku 2009.

Věřící a nevěřící si souhrou náhod letos mohou vybrat ze tří nových překladů bible. Nejprodávanější z nich je Bible21, kterou vydává Nadační fond Nové Bible kralické. Prodalo a rozdalo se jich podle ředitele fondu Jana Talafanta asi sedmdesát tisíc kusů. "Z našich skladů odešlo 75 tisíc biblí," říká Talafant s tím, že část jich mají distributoři ve skladech.

Bible 21

Bible21 je navíc nejlevnější biblí na trhu, její cena začíná na 250 korunách. "Knihu prodáváme za asi trojnásobek ceny tisku oproti běžnému pěti- až desetinásobku, za který se prodávají komerční knihy," uvádí Talafant. Podle něj je nutné prodat asi sedmdesát procent vydání, aby se náklady vrátily. "Motivem je ale dostat bibli mezi lidi, ne vydělat peníze. Na druhou stranu bible je na rozdíl od ostatních knih, které končí ve výprodeji za pár měsíců, méně "riziková" - když ji neprodáme letos, prodáme ji příští rok nebo za tři roky," dodává Talafant.

V předvánočním čase pak začal zájem o novou bibli ještě narůstat. A na začátku prosince se na trh dostal i další překlad - Jeruzalémská bible, kterou vydává Karmelitánské nakladatelství. "Překlad trval třicet let," řekl LN marketingový manažer nakladatelství Pavel Lukeš. Náklad je deset tisíc výtisků, počítá ale s dotisky, které zohlední případné další redakční zásahy.

Český studijní překlad bible, který vydala Křesťanská misijní společnost, se objevil v létě. "Náklad byl kolem jedenácti tisíc výtisků, do konce roku bude vyprodán," řekl Pavel Nebojsa, obchodní ředitel České biblické společnosti, která knihu distribuuje. Kromě ní se společnost stará i o český ekumenický překlad, který je na trhu od roku 1979 a na němž se podílely všechny křesťanské církve. Toho se podle Nebojsy prodalo a rozdalo milion kusů. "Celkem se v Česku prodá kolem sto třiceti tisíc biblí ročně," odhaduje Nebojsa.

Více informací si přečtěte v úterním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!