7. prosince 2014 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hitem Vánoc je nositelná elektronika. Fitness náramky nebo chytré hodinky

Samsung jako první z technologických gigantů představil svou verzi "chytrých" náramkových hodinek Galaxy Gear. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung jako první z technologických gigantů představil svou verzi "chytrých" náramkových hodinek Galaxy Gear. | foto: Reuters

PRAHA Dárkovým hitem letošních Vánoc bude kromě tradičních mobilů a tabletů nositelná elektronika jako jsou chytré náramky, outdoorové kamery či chytré hodinky. Řada lidí také najde pod stromečkem i teleskopický držák na focení selfie. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

Rostoucí obliba biopotravin, sportování a zdravého životního stylu se odráží i na prodejích elektroniky. „Hitem letošních Vánoc jsou jednoznačně fitness produkty a outdoorové kamery,“ uvedla mluvčí Datartu Jana Choroušová. S chytrými náramky lze např. monitorovat kondici či sestavovat grafy výkonnosti. Obdobně stoupají i prodeje outdoorových kamer.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejný trend registruje také srovnávač cen Heureka.cz. „Podle zájmu internetových uživatelů odhadujeme, že letos se budou pod stromečky hodně objevovat tzv. wearables (nositelná elektronika). Jde například o chytré hodinky a podobnou elektroniku, jež mimo jiné umí sledovat životní funkce člověka,“ říká manažerka obsahu portálu Heureka.cz Alexandra Čermáková.

Hry a akumulátory

Velký zájem podle ní bude také o hry všeho druhu - ať se jedná o tradiční herní konzole xBox one a PS 4, nejnovější hry jako GTA 5, FIFA 15 nebo klasické stolní hry typu Česko.

„Dalším velkým hitem jsou powerbanky, tedy nabíjecí akumulátory k mobilům a elektronice na cesty. Patří k překvapením letošního roku, protože takto velký zájem jsme nečekali,“ dodal mluvčí Euronics Bohuslav Komín. V prodejnách Euronics je oblíbeným dárkem zejména u mladších zákazníků také teleskopický držák na focení selfie, který si uživatel připevní na mobil či fotoaparát a vyfotí populární selfie.

Mobily a tablety se v posledních letech staly stálicemi mezi vánočními dárky. „Prosinec je tradičně nejsilnějším obdobím v roce s vyššími tržbami. Tahounem vánočního trhu s elektrem budou zejména chytré telefony a tablety. Jen v případě smartphonů očekáváme pětinásobný nárůst zájmu oproti zbytku roku,“ uvedl ředitel prodeje Expert Elektro Robin Weintritt. Prodeje tabletů podle něj vzrostou až o 600 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz