31. května 2013 12:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hlad v sedmé nejbohatší zemi? Půl milionu Britů žádá o jídlo zdarma

Někteří lidé nemají ani na vlastní obživu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří lidé nemají ani na vlastní obživu. | foto: Lidové noviny

LONDÝN Charitativní spolky ve Velké Británií bijí na poplach. Za poslední rok totiž podle jejich zjištění vzrostl trojnásobně počet lidí, kteří kvůli hmotné nouzi musejí žádat o pomoc potravinové banky. Ty potřebným rozdávají jídlo zdarma.

I když Spojené království patří mezi ekonomicky nejrozvinutější země na světě, o jídlo zdarma se zde pravidelně hlásí více než půl milionu lidí. Za "skrytý hlad" může podle pozorovatelů snižování mezd, škrty na sociálních výdajích a pokračující recese britské ekonomiky, informoval britský deník The Independent.

"Skutečný počet lidí, kteří v této zemi žádají o potravinovou pomoc, nás šokoval. Škrty na sociálních dávkách vedou k bídě a hladovění tisíců lidí," řekl předseda organizace Oxfam, která pomáhá chudým.

"Je nepředstavitelné, že se něco takového děje v sedmé nejbohatší zemi na světě," dodal. Podle společné zprávy organizací Oxfam a Církev proti chudobě je pravděpodobné, že počty lidí, jež se neobejdou bez podpory charity, budou i nadále stoupat.

ČTĚTE TAKÉ:

Trussell Trust, největší organizace poskytující v Británii potravinovou pomoc, zveřejnila, že za poslední tři dny rozdala jídlo téměř 350 tisícům lidem. Přitom v letech 2011-2012 za stejnou dobu rozdělila potraviny mezi 130 tisíc potřebných. Na ostrově však působí řada podobných institucí a celkový počet lidí v hmotné nouzi proto bilanční zpráva odhaduje na více než půl milionu.

Vláda se prozatím k problematice staví rozpačitě. Sice oznámila, že sociální dávky dosahují úrovně, "kdy si lidé mohou dovolit jídlo kupovat", nicméně britský ministerský předseda David Cameron současně ocenil záslužnou práci dobrovolníků z potravinových bank. "Jsou důležitou součástí společnosti," uvedl.

V únoru Cameron navštívil bez přítomnosti novinářů potravinovou banku ve Witney, avšak pozvání do jednoho z center Trussell Trust zatím nevyužil. K "potravinového problému" se vyjádřil i lídr opozičních labouristů Ed Miliband, jenž se připojil k výzvě za navýšení potravinových dotací.

Nelichotivá zpráva dále volá po parlamentní diskusi, která by se vážně zabývala reformami sociálního systému. Prohlášení také viní ministry ze "selhání při včasném podchycení problému a žádá charitativní organizace, aby důkladněji monitorovaly počty potřebných."

dam,mev

Najdete na Lidovky.cz