26. ledna 2011 14:40, aktualizováno  15:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hlavní bojovník proti Temelínu končí, zlobí ho rakouští politici

Radko Pavlovec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radko Pavlovec |

ČESKÉ BUDĚJOVICE Plánovaná rakouská ofenziva proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín dostala tento týden týden citelný zásah. Pověřenec hornorakouské vlády pro otázky jaderných zařízení v sousedních zemích Radko Pavlovec totiž oznámil, že po třinácti letech odchází z funkce. A to kvůli tomu, že je údajně frustrován z přístupu rakouských politiků, kteří v oblasti antiatomové politiky takzvaně káží vodu a přitom pijí víno.

Jako příklad Pavlovec mimo jiné uvedl nové zaměstnání dvou bývalých rakouských kancléřů Wolganga Schüssela a Alfreda Gusenbauera u velkých firem, spojených s jadernou energetikou.

Schüssel, který uzavřel s tehdejším českým premiérem Zemanem takzvanou Melkskou dohodu o mezinárodní prověrce Temelína, je dnes členem dozorčí rady německého koncernu RWE, Gusenbauer pracuje pro firmu Strabag, která se podle Pavlovce podílí na dostavbě slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Pavlovec přitom neúspěšně žádal, aby okolnosti přestupu obou exkancléřů do soukromého sektoru prověřila speciální vyšetřovací komise parlamentu. "Nemohu se ubránit domněnce, že tento přestup souvisí s demontáží rakouské protiatomové politiky," uvedl Pavlovec.

Obec Temelín

Stěžuje si přitom na neustálý tlak mnoha rakouských politiků, kteří ho údajně žádali, aby korigoval svá kritická vyjádření k výsledkům česko-rakouských dohod o Temelíně i samotné prověrky elektrárny. Politický tlak na jeho osobu měl vyvrcholit tím, že ho vláda spolkové země Horní Rakousy zbavila většiny pravomocí oficiálního pověřence pro jaderná zařízení v sousedních zemích a zakázala mu, aby se vyjadřoval jejím jménem.

Pavlovec měl až do června letošního roku působit pouze jako poradce. "Rád bych v této funkci i nadále pracoval, ovšem nikoliv za těchto podmínek," uvedl Pavlovec, který se narodil Česku a patřil mezi Čechy k vůbec neznámějším protitemelínským aktivistům.

ČTĚTE TAKÉ:Jako pověřenec hornorakouské vlády měl donedávna dokonce v Praze kancelář. Hornorakouští radní ale odmítají, že by Pavlovce zbavili pravomocí kvůli tomu, že už na antiatomovou politiku prostě rezignovali a jen se to bojí otevřeně říci voličům. "Pavlovec je bezpochyby vynikající expert, ale spíše osamělý bojovník než týmový hráč," řekl hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober. Funkce hornorakouského pověřence pro jaderná zařízení v sousedních zemích podle něj nebude zrušena, vláda na její obsazení vypíše nové výběrové řízení.

Pavlovcovy výroky o Temelínu

červen 2006

Pavlovec prohlásil, že odstavení prvního bloku Temelína s týdenním předstihem proti původnímu plánu je způsobeno utajovanými závažnými potížemi s jaderným palivem, s nímž se vedení podniku potýká. "To je, jako by se řidič plně naloženého kamionu řítil plnou rychlostí po dálnici, ačkoliv by věděl, že mu u pěti ze šesti kol nefungují brzdy."

čerevnec 2010

Podle Pavlovce je proces posouzení vlivu rozšíření Temelína na životní prostředí v rozporu s evropským právem. "Proces EIA je pouze fraškou pod taktovkou jaderné lobby."

Clementas Mlékovice, s.r.o.
Zdravotní sestra

Clementas Mlékovice, s.r.o.
Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Středočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč