13. srpna 2013 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hlavní město ovládne Pražskou plynárenskou. Za 5,4 miliardy

Plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pražští radní schválili dohodu týkající se postupu při odkupu podílu akcií Pražské plynárenské, který drží německý koncern E.ON. Praha chce jednání uzavřít do konce roku. Za ovládnutí celé skupiny by měla zaplatit podle odhadu 5,4 miliardy korun.

"Odsouhlasení dohody vytváří komfort pro obě strany při přípravě schvalování a financování transakce," píše se v dokumentu, který radní schválili. Celá transakce by se měla uskutečnit ve dvou vzájemně propojených krocích.

Podle dokumentu Praha nejdříve od E.ON odkoupí podíl 49 procent v mateřské společnosti Pražská plynárenská Holding, ve druhé fázi pak od společnosti E.ON koupí 49,35 procenta akcií Pražské plynárenské.

Podnik v zisku

Praha se možným odkupem akcií zabývá už řadu měsíců. Skupina Pražská plynárenská je druhou největší plynárenskou distribuční společností v zemi.

Pražská plynárenská loni hospodařila s čistým ziskem 673 milionů korun. Na dividendách akcionářům vyplatila celkem 633,5 milionu korun.

Poté Praha ještě musí odkoupit od minoritních vlastníků zbylých 0,45 procenta v plynárenské. Teprve potom bude hlavní město stoprocentním akcionářem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o transakci mezi spřízněnými osobami, tedy že E.ON je prodávajícím a zároveň akcionářem holdingu, musí cenu prodávaného podílu stanovit podle zákona soud. Ten by měl rozhodnout ještě do konce srpna. Následně musí transakci schválit zastupitelé hlavního města, po nich pak orgány firem.

První náměstek primátora Jiří Vávra nedávno řekl, že do rozpočtu města by v budoucnu mohlo z výdělků plynárenské firmy ročně plynout kolem miliardy korun. Navíc Praha by měla přímý nástroj na ovlivňování energetické politiky v hlavním městě.

Samotný nákup chce Praha řešit bankovním úvěrem, který bude následně splácet Pražská plynárenská. "Tím se nezvýší zadluženost Prahy a splátky nebudou žádným způsobem zatěžovat rozpočet města," píše se v materiálu, který projednali radní.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.