2. března 2011 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hledáme 14 tisíc vystudovaných techniků, hlasí české podniky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Firmy vyvíjejí silný tlak na české školství. Do budoucna jim totiž budou scházet tisíce technických absolventů. Giganti jako ČEZ, Škoda Auto, ABB, Siemens a Bosch potřebují v Česku během následujících deseti let nabrat zhruba 14 tisíc vystudovaných techniků. „Na českém pracovním trhu není a nebude dostatek odborníků v technických oborech,“ říká Alena Ciprová, personální ředitelka ABB.

Nedostatek technických expertů je obecný napříč celým průmyslem, a dokonce i v zahraničí.  "Česká republika je nejvíce závislá na průmyslu ze všech zemí v EU a pro její prosperitu je potřebné, aby nabídka absolventů středních a vysokých škol na trhu práce odpovídala požadavkům zaměstnavatelů," řekl Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto.

Málo inženýrů

* Velké firmy jako ČEZ či Škoda Auto budou potřebovat zhruba 14 tisíc techniků do deseti let.
* V posledním školním roce absolvovalo techniku 6166 inženýrů, ale zdaleka ne všichni jsou technici.

Přitom například počet absolventů technických vysokých škol se za posledních pět let zdvojnásobil. Jenom inženýrů vyšlo ze škol v minulém roce přes šest tisíc a jsou i technici, kteří nemohou práci najít.

Firmy ovšem namítají, že se zvýšil počet ekonomických oborů na technických školách, a absolventi tak nejsou skutečnými techniky. Navíc ani absolventi se nechtějí za prací stěhovat.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.