Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hledáme 14 tisíc vystudovaných techniků, hlasí české podniky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Firmy vyvíjejí silný tlak na české školství. Do budoucna jim totiž budou scházet tisíce technických absolventů. Giganti jako ČEZ, Škoda Auto, ABB, Siemens a Bosch potřebují v Česku během následujících deseti let nabrat zhruba 14 tisíc vystudovaných techniků. „Na českém pracovním trhu není a nebude dostatek odborníků v technických oborech,“ říká Alena Ciprová, personální ředitelka ABB.

Nedostatek technických expertů je obecný napříč celým průmyslem, a dokonce i v zahraničí.  "Česká republika je nejvíce závislá na průmyslu ze všech zemí v EU a pro její prosperitu je potřebné, aby nabídka absolventů středních a vysokých škol na trhu práce odpovídala požadavkům zaměstnavatelů," řekl Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto.

Málo inženýrů

* Velké firmy jako ČEZ či Škoda Auto budou potřebovat zhruba 14 tisíc techniků do deseti let.
* V posledním školním roce absolvovalo techniku 6166 inženýrů, ale zdaleka ne všichni jsou technici.

Přitom například počet absolventů technických vysokých škol se za posledních pět let zdvojnásobil. Jenom inženýrů vyšlo ze škol v minulém roce přes šest tisíc a jsou i technici, kteří nemohou práci najít.

Firmy ovšem namítají, že se zvýšil počet ekonomických oborů na technických školách, a absolventi tak nejsou skutečnými techniky. Navíc ani absolventi se nechtějí za prací stěhovat.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.