13. července 2011 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hledáte práci? Během léta máte největší šanci

Šťastní pracující - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastní pracující - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Oživení pracovního trhu v Česku pokračuje již několik měsíců a například počet nabídek hlavních pracovních úvazků na portálu Jobs.cz v červnu meziročně vzrostl o 26 procent na 13.400.

Vyplývá to ze statistiky společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Současná poptávka firem i výhled na další vývoj značí, že letní měsíce mohou být nejlepším obdobím pro uplatnění na trhu práce.

Zatímco ještě před třemi měsíci činil celkový počet reakcí uchazečů na nabízené pozice téměř 550.000, v květnu a červnu se pohyboval kolem 450.000. Potvrzuje se tedy, že jisté části účastníků trhu práce se již podařilo najít odpovídající zaměstnání.

Vliv zde ovšem hraje také fakt, že část uchazečů, zejména čerstvých absolventů, odkládá hledání až na dobu po prázdninách, komentoval stav analytik LMC Ondřej Mysliveček.

Ještě výraznější je oživení nabídky pozic vhodných pro absolventy, kde v meziročním srovnání stoupl počet míst o 48 procent na 2700. "Firmy napříč trhem oživily náborové aktivity, nejpodstatněji se přitom v pozitivním směru změnila situace absolventů.

V krizi byli na trhu práce jednou z nejvíce postižených skupin, nyní je po nich naopak zvýšená poptávka.

Čtěte také:


Výhodu a předpoklad pro získání lepšího místa mají zejména ti, kteří se o práci ucházejí už nyní, tedy ihned po absolvování školy," uvedl Mysliveček. Po prázdninách se prý zvýší počet absolventů poptávajících práci několikanásobně a nelze očekávat, že by stejně prudce vzrostla také nabídka volných míst.

Vede administrativa
Na začátku července se na vrcholu zájmu lidí o jednotlivé obory stále držela administrativa. Až 15 procent uchazečů registrovaných na Jobs.cz a Prace.cz poptává pozice v této oblasti trhu práce. Na druhém místě v preferencích uchazečů je stabilně prodej a obchod.

Z hlediska poptávky firem se stabilně na prvním místě s téměř 15procentním podílem vystavených pozic drží prodej a obchod. Zajímavý je posun na druhém místě žebříčku, kdy administrativu předběhl obor strojírenství.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.